Teknoloji

Yapay zeka, 2 saat içinde yağmur yağıp yağmayacağı varsayım edebilecek

Google’a ilişkin London AI lab DeepMind ve Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları, anlık varsayıma yönelik “Al” isimli sistemi geliştirmek üzere Birleşik Krallığın meteoroloji kurumu Met Office ile iş birliği yaptı.

FIRTINALAR VE SELLERE KARŞI “YAPAY ZEKA” ALARMI

BBC’de yer alan habere nazaran, klasik prosedürlerde karmaşık denklemler kullanıldığı ve çoklukla 6 saat ile 2 hafta ortasında bir müddet için varsayımda bulunulduğu, buna rağmen “AI” sisteminin kritik fırtınalar ve seller dahil olmak üzere daha gerçek kısa vadeli kestirimler yapabildiği belirtildi.

“DAHA KISA VADELİ KESTİRİMLERE MUHTAÇLIK VAR”

Met Office’den Niall Robinson, “Aşırı hava şartlarının can kaybı da dahil olmak üzere feci sonuçları var ve iklim değişikliğinin tesirlerinin gösterdiği üzere bu cins olaylar daha yaygın hale gelecek.” dedi.

Robinson, bu nedenle daha kısa vadeli hava iddialarının insanların inançta kalmasına yardımcı olacağını söz etti.

HADİSELERİN YÜZDE 89’U DOĞRULANDI

2016’dan 2018’e kadar Birleşik Krallık radar haritalarını kullanarak yaygın yağış modellerini öğrenen sistem, 2019’daki haritalarda test edildi ve Met Office uzmanları tarafından olayların yüzde 89’unda doğrulandı.

Nature mecmuasında yayınlanan araştırma raporunda, “Meteorologlar, ‘AI’ yaklaşımını rakip prosedürlere değerli ölçüde tercih etti.” sözüne yer verildi.

Bu sistemin iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerini azaltacağını belirten DeepMind’dan kıdemli bilim insanı Shakir Mohamed de denemelerin daha çok yeni olduğunu lakin AI’ın güçlü bir araç olabileceğini kaydetti.

Kaynak: Ensonhaber

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu