Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Üsküp’te gezilecek yerler içinde hayran kalacağınız 11 adres

Üsküp’te gezilecek yerler içinde tarihi çok eskilere uzanan muazzam seyahat yerleri bulunuyor. Bu seyahat noktaları içinde kendinizi bir tarih kitabının içinde üzere hissedebilir ve seyahat yerlerini keşfederken Osmanlı’nın hükmettiği bu topraklarda ecdadımızı tekrar tanıyabilirsiniz. Taş Köprü, Kapan Han üzere seyahat yerleri bir tarihi nitelik taşırken Matka Kanyonu da çok hoş doğal oluşumları bizlere sunuyor. Üsküp’te ne yenir konusunda da ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda Üsküp’e nasıl gidilir, Üsküp’te yapılacak şeyler neler tüm bilgileri bulabilirsiniz. Her yerde olduğu üzere tarihi seyahat noktaları kıymetli ve mistik bir hava barındırıyor. Üsküp yemekleri ise tekrar bizim bildiğimiz baharatlardan farklı bir çeşni ile yapılmıyor. Köftesinin tadı ise size daima bu kenti hatırlatacak kadar hoş. 

 

 

Dünyayı Geziyorum resmi toplumsal medya hesapları  

Youtube: esirgenc 

Twitter ve İnstagram: @dunyayigeziyor 

Facebook: dunyayigeziyorum 

Yeni bir kararla Kuzey Makedonya ismini alan ülke çok değerli topraklara sahip. Bu ehemmiyet sebebiyle de vaktinde Osmanlı da burada uzun yıllar karar sürmüş. Bu topraklara sahip olduğu mühlet boyunca da sayısız cami, ham ve hamam yaptırmış buraya. Birbirinden pahalı mimariye sahip taş yapılar günümüze kadar korunarak gelmiş ve şimdilerde de en çok turist çeken noktaları oluşturuyorlar.  

 

 

ÜSKÜP’TE GEZİLECEK YERLER: TARİHİ YAPILAR 

1-Üsküp Meydan  

Burası Taş Köprü’nün çabucak yanında yer alan ‘Büyük İskender’ anıtının bulunduğu meydan. Bir sürü kafe, restoran, sinema, mağaza var. Yerli ya da yabancı, gelen turistlerin yolu bir halde kesin bu meydandan geçiyor. 

2-Eski Çarşı 

Burası Türkiye’den uzaklarda olduğunuzu hissetmeyecek ve tam bir Türk kültür öğelerini göreceğiniz nokta. Tarihi çarşı günümüzde ‘Türk çarşısı’ olarak da biliniyor. Yöresel eserler, lokantalar ve tarihi yapılar yer alıyor burada. 12. yüzyılda kurulmuş olan bu çarşıda hala Türkçe konuşuluyor.  

3-Taş Köprü 

Fatih Sultan Mehmet köprüsü olarak da biliniyor bu köprü ve Üsküp’te gezilecek yerler ortasında en kıymetlisidir. Tıpkı vakitte da kentin simgesi bu köprüdür. Taş Köprü’yü Fatih Sultan Mehmet yaptırmış ve günümüze kadar gelen köprünün üzerinde de tekrar Osmanlı padişahı tarafından yaptırılan bir mihrap bulunmaktadır.  

4-Kapan Han  

Osmanlı vaktinden kalan bir tarihi yapıdır. Üsküp seyahatinde muhakkak görülmesi gereken ziyaret yerlerindendir.  

5-Davut Paşa Hamamı  

Üsküp gezilecek yerler ortasında yer alan bir tarihi yapı da Davut Paşa Hamamı’dır. Yeniden kendisi üzere tarihi olan Taş Köprü’nün yanında bulunmaktadır.  

6-Mustafa Paşa Camii 

Kurşunlu Han ile Üsküp Kalesi ortasında bulunmaktadır. Cami, Üsküp Kalesi’nin alt bölümünde, kalenin önündeki yolun çabucak karşısında yer alır. 

7-Üsküp Kalesi  

6. yüzyılda yapıldığı söylenen kale de de Osmanlı izlerini görmek mümkün. Buradan bütün Üsküp görülebiliyor. Tarihi kalede ziyaret sırasında birden fazla Türk turist ile karşılaşabilirsiniz. Vizesiz bir ülke olduğu için ülkemizden Kuzey Makedonya Üsküp’e sayıca fazla ziyaretçi gidiyor.  

8-Manastır Askeri Okulu  

Üsküp’ün yakınında bulunan Manastır’da Mustafa Kemal Atatürk’ün de eğitim gördüğü Manastır İdadisi yer alıyor. Burada, günümüzde eski askeri kıyafetler sergileniyor ve Atatürk’e ilişkin eşyalar bulunuyor. İdadinin içerisinde bir de arkeolojik müze bulunuyor. Bu müzede ise hafriyat çalışmalarında çıkartılan gereçler sergileniyor. Bin yıllık geçmişi olan Makedonya’nın yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile tarihi yapıları ziyaretçilerini bekliyor.  

Üsküp’te gezilecek tarihi yerler haberimizde daha ayrıntılı bilgiye de erişebilirsiniz. 

9-Rahibe Terasa Evi 

2009’da ziyarete açılan mesken 1910 ile 1928 yılları ortasında Üsküp’te yaşamış olan Agnes Gonca Boyacı anısına açılmış. Meskenin alt katını müze haline getiren yetkililer üst katını ise Katolik kilisesi olarak kullanmaya devam ediyorlar. Her iki kısmı de fiyatsız olarak ziyaret edebilirsiniz. 

10-Arkeoloji Müzesi 

Ülke tarihinde kıymetli rol üstlenmiş şahısların heykellerinin bulunduğu köprüden geçerek gideceğiniz müze 2014 yılında hizmete açılmış. Bir kısmı Makedonya Cumhuriyet Ulusal Arşivi olarak kullanılıyor. Makedonya’nın zenginliğini anlatan en güzel yer burası diyebiliriz. 6 bin metrekarelik alana sahip kültürel yerin birinci katında Osmanlı İmparatorluğu da dahil olmak üzere çeşitli devletlere ilişkin madeni paralar yer alıyor. Kaplar, çanaklar, heykeller de bu müzede inceleyebileceğiniz öteki hoş ve değerli ayrıntılar. 

ÜSKÜP’ÜN GEZİLECEK DOĞAL GÜZELLİKLERİ 

11-Matka Kanyonu  

Matka Kanyonu buranın en hoş doğal hoşluklarından biri. Yapay yollarla elde edilen göl vakitle turistik bir noktaya ulaşmış. Etrafındaki mağaralar da gezilmeye bedel oluşumlar. Daha evvel yazdığımız Matka Kanyonu haberimizden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.  

ÜSKÜP’TE NE YENİR?

Buranın yeniden Osmanlı periyodundan kalma meşhur bir köftesi bulunuyor. Eski çarşı sokaklarını mis kokular ile dolduran parmak köfte olmazsa olmaz lezzetlerinden. Kesinlikle yenilmesi gereken parmak köfte lezzeti burada bir öbür tat veriyor. Birebir vakitte tatlı olarak da trileçe tatlısı burada en orjinal metotlarla yapılıyor.  

ÜSKÜP’E NASIL GİDİLİR?

Üsküp Skopje Havalimanı’na İstanbul’dan direkt uçuş yaparak gidebilirsiniz. Direkt uçuşlar haftanın belli günlerini ve saatlerini kapsadığından planlarınızı bu saatlere uygun yapmanızda yarar var. Aktarma yapma zahmetine girmeden direkt uçuş yapmanın keyfini ve vizesiz giriş yaparak tatilin tadını çıkartabilirsiniz.  

ÜSKÜP’E NE VAKİT GİDİLİR?

Subtropikal iklimin hâkim olduğu Üsküp’te yazlar sıcak kışlar ise soğuktur. Kentte hava her mevsim nemlidir. Üsküp’ü gezmek için seyahat severler yaz aylarını tercih etmelidir. Zira kış aylarında burası ülkemize nazaran daha soğuk oluyor. Ayrıyeten Matka kanyonu ve başka hoşlukları görmek için yaz aylarında gidilmesi daha yeterli olacaktır. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir