Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Türkiye’nin gönderdiği Kovid-19 aşı ve ilaçları Özbekistan’a ulaştı

Türk Hava Yolları’na ilişkin tarifeli uçakla İstanbul’dan Taşkent’e ulaştırılan aşıların tesliminde, Özbekistan Sıhhat Bakanı 1. Yardımcısı Amrulla İnayatov, Epidemiyolojik Refah ve Halk Sıhhati Kurumu Lider Yardımcısı Batır Kurbanov ile Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar ve öbür yetkililer hazır bulundu.

Büyükelçi Bekar ve Büyükelçilik mensupları tarafından karşılanan uçaktan indirilen 200 bin doz Sinovac aşısı ve 20 bin Favipiravir ilacı, Özbekistan Sıhhat Bakanlığı yetkililerine teslim edildi.

Kurbanov, burada yaptığı konuşmada, ülkeye şimdiye kadar 28,5 milyon doz aşının getirildiğini, bunun 22,7 milyon dozunun kullanıldığını belirtti.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

Türkiye’nin hibe ettiği 200 bin doz Kovid-19 aşısı ve 20 bin ilacın salgınla uğraşa kıymetli katkı sağlayacağını belirten Kurbanov, kelam konusu yardım için Türk halkı ve hükümetine teşekkür etti.

Büyükelçi Bekar da bu yardımın iki halk ortasındaki karşılıklı dayanışmanın göstergesi olarak gönderildiğini belirtti.

Türkiye ile Özbekistan ortasındaki karşılıklı dayanışma ve takviyenin salgın periyodunda de devam ettiğine dikkat çeken Bekar, “Türkiye, bu aşıları göndererek Özbekistan’ın Kovid-19’la çabasına yardım sağlamayı amaçladı. Bu da iki ülke ortasındaki stratejik paydaşlığın ulaştığı seviyeyi gösteriyor. Daha evvel Özbekistan, Kovid-19’la uğraş için Türkiye’ye gereç göndermişti. Bugün de Türkiye gönderdi. Bu biçimde iki kardeş halk ortasındaki iş birliğinin sürdürülmesini sağlamaya çalışacağız ve iki ülke cumhurbaşkanlarının açtığı yolda ilerlemeye devam edeceğiz.” dedi.

İnayatov da son periyotta Özbekistan ile Türkiye ortasındaki iş birliğinin süratle geliştiğini kaydederek Türkiye hükümetinin gönderdiği Kovid-19 aşısı ve ilacının iki ülke ortasındaki ilgilerin daha da gelişmesine ve karşılıklı dayanışmanın artmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Türkiye’nin Özbekistan’a sağladığı aşı takviyesinin iki ülke ortasındaki iş birliğinin göstergesi olduğunu lisana getiren İnayatov, yardım için teşekkür etti.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir