Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Türkiye’de tarımda üretim haritası değişiyor

Antalyalı üretici ejder meyvesi ve pepino ile tanışırken, Türkiye’nin tahıl ambarı Konya buğday üretiminden uzaklaşıyor. Anamurlular muz bahçelerini kıyıdan dağların eteklerine taşıyor. İç Anadolu’da artık lavanta ve kekik yetişiyor. Adana’da pamuk ekim alanları daralırken, yerini avokado almaya başladı.

AMANOSLARDA ÇAY ÜRETİMİ

En değişik değişimlerden biri de çay da yaşanmaya başladı. Üreticiler Amanos Dağları’nda çay yetiştiriciliği için yola çıktı. Akdeniz’de çay üretimi geçen yılın birebir yılına nazaran 8 kat arttı. Antalya’nın yüksek rakımlarında ise dünyada ‘süper meyve’ olarak bilinen Aronya’nın üretim süreci başarılı sonuçlar verdi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nafiye Ünal, bitki ile ilgili şu bilgileri verdi: “Üretim muvaffakiyetle devam ediyor. İçeriğinde yüksek antosiyanin, antioksidan aktivite ve fenolik bileşiklerinin yanısıra, yüksek ölçüde C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve çinko bulunuyor.”

Öte yandan Trakya’da buğday üretiminde yağışların çok olmasından ötürü randıman artarken, ayçiçeğinde ise çok sıcaklık ve kuraklık randımanı düşürdü. Üreticiler tercihlerini buğdaydan yana yapmaya başladı. Konya ise buğday, şeker pancarı, mısır üzere klâsik eserler son yıllarda yerini alternatif eserlere bıraktı. Çiftçi tarlaya lavanta ekiyor.

BAKANLIKTAN YENİ ESERLER ATAĞI

BU kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı da yeni bir harita üzerinde çalışıyor. İklim değişikliği ve kuraklığın olumsuz tesirlerini azaltmak üzere tarımda su kullanımı da yine düzenleniyor.

Yeraltı sularının yetersiz düzeyde olduğu ve su kısıtının bulunduğu havzaları belirleyen bakanlık, buralarda su tüketimi yüksek mısır üzere eserler yerine, az olan bitkileri yaygınlaştıracak önlemler aldı. Yeraltı su kullanımını azaltmaya ve daha az su tüketen bitkilerin üretimini artırmaya yönelik destekleme modelleri oluşturuldu.

Bölgelere nazaran yeni bitki çeşitleri tespit edildi ve teşvik kapsamına alınması için çalışma başlatıldı. Buna nazaran, daha az su tüketen eserler teşvik edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir