Ekonomi

Turkcell, ‘Dijital Türkiye’ için fiber seferberliği başlattı

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Afyonkarahisar’da düzenlediği basın toplantısında, Turkcell’in gerçek fiber internet hizmetini ülkenin dört bir yanına ulaştırmak için yatırımlarını tüm süratiyle sürdürdüğünü belirtti.

Son olarak Afyonkarahisar, Uşak, Ordu ve Sivas vilayetlerini de gerçek fiberle buluşturmak için altyapı çalışmalarına başladıklarını aktaran Erkan, Turkcell’in bu vilayetlere gerçekleştireceği 270 milyon liralık yatırımla 110 bin haneye daha ışık suratında internet erişimi sağlayacağını anlattı. Erkan, “Yapılan yeni yatırımla Turkcell’in Türkiye genelindeki toplam fiber altyapısının uzunluğu 53 bin kilometreyi aşacak” diye konuştu.

Erkan, Turkcell’in fiber omurgasının, Türkiye’nin 81 vilayetinde bulunduğunu, lakin maksatlarının, fiber seferberliği başlatarak ülkenin dört bir yanına, konutlara kadar gerçek fiber interneti ulaştırmak olduğunun altını çizdi.

Bunun için de Afyonkarahisar’da birinci kazmayı vurarak fiber atılım atağı başlattıklarını lisana getiren Erkan, “Afyonkarahisar’la tıpkı anda Uşak, Ordu ve Sivas’ta da harekete geçerek altyapı çalışmalarımıza sürat verdik. Çok yakında bu vilayetlerdeki ferdî ve kurumsal müşterilerimiz, Turkcell’in meskene kadar giden ve 10 Gbps’ye kadar suratları destekleyen gerçek fiber internetini kullanmaya başlayacaklar. Ülkemiz için iyi uğurlu olsun” değerlendirmesinde bulundu.

1,5 MİLYAR LİRA EK YATIRIM

Turkcell’in taşınabilir bağlantı alanında olduğu üzere sabit tarafta da en yeni teknolojileri müşterileriyle buluşturmak için çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Erkan, şöyle devam etti:

“2007’de Türkiye’de birinci sefer konut kullanıcılarını kendi fiber omurgamız üzerinden 100 Mbps’ye varan süratlerde fiber internet hizmetiyle tanıştırmıştık. 2011’de ise bu suratı 1000 Mpbs’ye çıkardık. O devirde fiber altyapıyla rekabeti canlandırıp herkesi yatırım yapmaya, ülkemizin altyapısını geliştirmeye davet etmiştik. Ülkemize yaptığımız fiber altyapı yatırımı 7,6 milyar liraya ulaştı. 2022’de de yatırımlarımızı sürat kesmeden sürdüreceğiz ve bu alanda 1,5 milyar lira ek yatırıma imza atacağız.”

Turkcell olarak konutlara gerçek fiber hizmeti taşımanın yanı sıra geliştirdikleri eser ve tahlillerle fiber interneti katma kıymete dönüştürdüklerine dikkati çeken Erkan, bugün TV+ servislerini kullanan fiber abone sayısının 1 milyonu aştığını, fiber internet hizmeti sundukları 100 hanenin 63’ünde TV+ kullanıldığını kaydetti.

Wi-Fi 6 üzere yeni jenerasyon teknolojileri de Türkiye’de birinci sefer müşterilere sunarak, konutun her yerinde tıpkı süratte internetin deneyimlenmesine imkan tanıdıklarına işaret eden Erkan, “Gerçek fiberin ülkemizdeki 25 milyon haneye ulaşabilmesi için yatırımlarımızı sürat kesmeden sürdüreceğiz. Zira ülkemizin dijitalleşmesinin gerçek fiber internetle sağlanan yüksek sürat ve kapasiteyle gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu yüzden fiber seferberliğimiz yeni vilayetlerle devam edecek” sözlerini kullandı.

“FİBER KONUSU MEMLEKET MESELESİ”

Erkan, ülke beşerinin hak ettiği internet suratlarını sunmanın ve ülkenin dijitalleşmesinin yolunun fiber internetten geçtiğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Hızlı ve kaliteli internete olan gereksinimi, salgın devrinde bir defa daha gördük. İşlerimizi, eğitimlerimizi, alışverişlerimizi ve sevdiklerimizle olan irtibatlarımızı artık internet üzerinden daha ağır biçimde dijital olarak sürdürüyoruz. Bu dönüşüme ayak uydurarak yeni dünya tertibinde rekabette önde olabilmek için süratle dijitalleşmemiz gerekiyor. İşte bu yüzden Turkcell olarak fiber konusunu memleket problemi olarak görüyoruz.”

Yalnızca sabit internet erişimi için değil, Türkiye’nin 5G’ye geçişiyle her alanda dijitalleşmesini hızlandırması için gerekli şartların başında fiber altyapının geldiğini anımsatan Erkan, bugün ülkenin sahip olduğu toplam fiber altyapıya ek olarak 1 milyon kilometre uzunlukta fibere daha muhtaçlık olduğunu bildirdi.

Kaynak site: NTV

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu