Dünya

Sarkozy, hakkındaki 1 yıl mahpus cezası kararına itiraz edecek

2012’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, kendi kampanyasını yasadışı bir formda finanse ettiği suçlamasıyla 1 yıl mahpus cezasına çarptırılan eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, karara itiraz edecek.

Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Eski Cumhurbaşkanı Sarkozy ile az evvel telefonda görüştüm, karara itiraz etmemi istedi. Ve bunu derhal yapacağım” sözlerini kullandı.

Günün erken saatlerinde Paris’teki bir mahkemede görülen davada targıç, Sarkozy’nin cezayı meskende elektronik nezaret altında çekeceğini söylemişti.

Sarkozy, kararın akabinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Ben sırf kanunların, tüm başka sanıklar hakkında olduğu üzere benim için de uygulanmasını rica ediyorum. Fakat Anayasa Kurulu’nun kararlarına ait bilgi eksikliği nedeniyle yasa, yeniden ihlal edilmiştir. Tıpkı fiilden ötürü kimseye iki ceza verilemez. Bu sebeple temyize gittim… Şahsî problemlerimin ötesine geçen bu arayışımda sonuna kadar gideceğim çünkü herkes bir gün adaletsizlikle karşı karşıya kalabilir” demişti.

Öte yandan Sarkozy’ye Fransa Başbakanı Jean Castex’ten de takviye gelmişti. Castex, eski Cumhurbaşkanı’nın ülkesine bağlılığına kendi gözleriyle şahit olduğunu kaydetmişti.

Kaynak: TR Sputnik

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu