Ekonomi

Rapor ortaya çıktı! Doların rekor tazelemesi sonrasında Deutsche Bank’tan korkutan Türk lirası varsayımı

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hükümetin Tl‘deki paha kaybı ve yüksek enflasyon ile ilgili şimdi kaygılı olmadığına işaret ettiğini söyledi. Kendileri de dahil piyasaların dolarizasyonda artış beklediğini belirten Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bir sonraki adımının ne olacağını kestirim etmenin güç olduğunu ve bunun büyük oranda Türk varlıklarının gelecek birkaç gündeki performansına bağlı olduğunu vurguladı.

“ACİL BİR FAİZ ARTIRIMI YAPILMASI DÜŞÜK İHTİMAL”

TCMB’nin kelamlı müdahalesinin kurun istikrara kavuşması için kâfi olmadığını lisana getiren banka, daha agresif bir yaklaşımın gerektiğini lakin bunun istenip istenmediğinin kuşkulu olduğunu söz etti. Banka, hükümetin siyasetlerindeki değişim göz önüne alındığında acil bir faiz artırımı yapılmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

“PİYASADA 100 BAZ PUANLIK ACİL FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ”

Para siyasetinde rastgele bir değişiklik olmadığı sürece Türk lirasının kıymet kaybetmesini beklediklerini belirten Deutsche Bank, kurdaki yükselişin Türk ekonomisindeki yapısal kırılganlıkları ortaya çıkarabileceğini lisana getirdi.

KURDAKİ OYNAKLIĞIN ENFLASYONA TESİRİ ÖNÜMÜZDEKİ 6 AYDA 3 PUAN OLACAK

Türk lirasındaki paha kaybı ve fiyatlardaki kur geçişkenliği düşünüldüğünde bunun manşet enflasyona tesirinin önümüzdeki altı ayda yüzde 3 puan olacağını belirten Deutsche Bank ekonomistleri, tedarik zahmetleri ve iş ortamındaki belirsizliğin artmasıyla Türkiye’nin gelecek yıl daha düşük bir büyüme sayısı yakalayacağını belirtti.

Türkiye’deki negatif gerçek faizin iki basamaklı sayılara ulaşabileceğini belirten Deutsche Bank, piyasaların geçen haftaya kadar agresif bir faiz indirimini fiyatladıklarını ama şu an halihazırda 100 baz puanlık acil bir faiz artırımına nazaran pozisyonlanmaya başladıklarını söyledi.

İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler. com

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu