Bilim

Pfizer, Aşı Aktifliğini Ölçmek İçin Tüm Kasabayı Aşılayacak

Pandeminin başlamasının akabinde tasalar her geçen gün daha da büyümüş lakin ortaya çıkan aşılar, bu tasaları büyük ölçüde bastırmıştı. Daha sonradan yapılan araştırmalarla bu aşıların vakit içinde aktifliğini kaybettiği gözlemlenince de tasalar yavaş yavaş tekrar yükselmeye başladı.

Bu mevzuda hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak kullanılan aşılardan BioNTech’in kurucularından olan Prof. Dr. Uğur Şahin de önümüzdeki yıl COVID-19 aşısında formül değişikliğine gitmenin gerekeceğini söylemişti. Şimdiyse Pfizer, aşı aktifliğini ölçmek hedefiyle gerçekleştireceği bir çalışmayla karşımızda.

Tüm kasaba aşılanacak:

Kelam konusu çalışma, Brezilya’nın güneyinde bulunan Toledo kasabasında gerçekleştirilecek. İçinde Brezilya Ulusal Aşılama Programı’nın, mahallî yetkililerin, bir federal üniversitenin ve bir de hastanenin bulunduğu çalışmada aşının ne kadar tesirli olduğu incelenecek. Kelam konusu kasabada yaklaşık 143 bin kişi bulunuyor. Bu çalışma kapsamında ise 12 yaş üstündeki herkes aşılanacak.

Pfizer, çalışmanın hedefinin, nüfusun tamamı aşılandıktan sonra COVID-19’un gerçek hayatta nasıl karşılık bulduğunu görmek olduğunu söyledi. Akabinde birinci defa yapılacağını belirttiği açıklamada şu kelamlara yer verdi:

Bu teşebbüs, gelişmekte olan bir ülkede ilaç şirketi ile iş birliği içinde üstlenilen cinsinin birinci ve tek örneğidir

Kelam konusu çalışmanın, başta yaklaşık 600 bin kişinin COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiği Brezilya olmak üzere dünyanın farklı yerlerindeki çalışmalara da ışık tutacağı kesin. Çalışma konusundaki ayrıntıları sizlere aktarıyor olacağız.

Kaynak: Webtekno

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu