Kripto Para

NFT miras bırakılabilir mi?

Hususun uzmanları kripto paraların da türel statülerinin daha net olmadığı lakin mal varlığı olarak kabul görüldüğünü, NFT’lerin de bu durumda olduğunu belirtti.

Bybit Türkiye Operasyon Müdürü Celil Öztürk mevzu hakkında şunları söyledi: “NFT’lerin hukuksal bir statüsü yok. Yani bir emtia, menkul değer üzere bir statüleri yok. Esasen ödeme gayeli gerçekleştirilen varlıklar değiller. Kripto varlıklardan bu istikametiyle ayrışan varlıklar. NFT’ler blok zincir üzerinde eşsiz dijital temsilleri oluşturulan kripto varlıklar. Kripto varlıklarda da rastgele bir tüzel statü yok fakat geçtiğimiz vakitlerde kripto paralara haciz geldiğini gördük. Bu varlıklar aslında bir mal varlığıdır, miras bırakılabilir”

Bahçeşehir Üniversitesi Blockchainist Merkezi Yöneticisi Dr. Bora Erdamar ise mevzu hakkında şunları söyledi: Bunlar programlanabilir varlıklar. Alt sonları var. Para ve menkul değer üzere de programlanabilir. NFT varlıkları eşi gibisi olmayan varlıklar manasında, ikame edilemeyecek varlıklar olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Bloomberg HT

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu