Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Nepotizm alanında çalışma şartlı kadroya bir kişi başvurabilecek!

Erzurum Teknik Üniversitesi tarafından 7 Ekim 2021 tarihinde akademik ünitelerin gereksinimlerini karşılamak üzere öğretim üyesi takımı ilanı verilmiştir.

Kelam konusu kuralları incelediğimizde Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Kısmı Spor Yöneticiliği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi takımında, “Spor İdaresi Anabilim Kısmı doktora programı mezunu olup NEPOTİZM VE KRONİZM üzerine çalışmalar yapmış olmak” kaide aranmıştır.

Yükseköğretim Heyeti Tez Merkezinde “Nepotizm ve Kronizm” üzerine birlikte çalışma yapılan ülkemizde tek bir doktora tezi bulunmaktadır.

Kelam konusu ilan kuralı, “Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği”nin 3 üncü hususunun 3 üncü fıkrasında yer alan “İlana müracaat şartı olarak adayların lisansüstü tez yahut uzmanlık tezi isimlerinin bir kısmı yahut tamamı yazılamayacağı üzere ilanda yalnızca makul bir adayı tanımlayan özel kurallara da yer verilemez.” kararına terslik teşkil etmektedir.

Bu kapsamda, Erzurum Teknik Üniversitesinin yönetmeliğe karşıt olduğu açık olan bu ilanı ülkemizde nepotizmin sona ermesine vesile olması için iptal ya da düzeltmesinin en doğrusu olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir