Ekonomi

Moody’s Türkiye’nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 6’ya yükseltti

Moody’s, Global Makro Görünüm 2021-22 raporunun Ağustos 2021 sayısını yayınladı.

Raporda, global toparlanmanın sağlamlaştığı, lakin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Delta varyantının yayılmasının risk oluşturduğuna dikkat çekildi.

Birçok G-20 iktisadı için enflasyonun 2021’de yüksek kalmasının, 2022’de ise düşmesinin beklendiğine işaret edilen raporda, birkaç gelişmiş iktisat merkez bankasının likidite dayanakları ve varlık alımları da dahil acil durum tedbirlerini kademeli olarak geri çekmesinin beklendiği söz edildi.

Raporda, geçen yıl yüzde 3.2 daralan G20 ekonomilerinin 2021’de yüzde 6.2 ve 2022’de yüzde 4.5 büyümesinin varsayım edildiği aktarıldı.

Moody’s’in raporunda, G20’nin gelişmiş ekonomilerinin ise 2021’de yüzde 5.6 ve 2022’de yüzde 4.2 büyüyeceğinin kestirim edildiği kaydedildi. Gelişmekte olan iktisatların ise bu yıl yüzde 7.2 büyümesinin öngörüldüğüne işaret edilen raporda, bu ülkelerin büyüme performansının 2022’de ise yüzde 5.1’e düşeceği aktarıldı.

Raporda, Türkiye iktisadınin de 2021’de yüzde 6 büyümesinin beklendiği bildirildi. Moody’s mayıs ayında yayımladığı raporda Türkiye iktisadının 2021’de yüzde 5 büyüyeceğini öngörmüştü.

Türkiye iktisadının 2022 yılına ait büyüme beklentisinin de yüzde 3.5’ten yüzde 3.6’ya çıkarıldığına işaret edilen raporda, devam eden global ekonomik toparlanma ve aşılamadaki ilerleme sayesinde turizm bölümündeki toparlanmanın Türkiye ekonomisindeki büyümeyi desteklediği kaydedildi.

Geçen yılki güçlü kredi büyümesinin devam eden tesirinin ve baz tesirinin de büyümede rol oynadığına işaret edilen raporda, sıkılaşan finansal kaideler, bu yıl kredilerdeki büyümenin geçen yıldan çok daha düşük bir düzeyde kalması ve ısrarcı formda yüksek seyreden enflasyon nedeniyle büyüme ivmesinde gelecek çeyreklerde yavaşlama beklendiği tabir edildi.

Kaynak: TR Sputnik

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu