Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Milli Eğitim Bakanı Özer’den yükseköğretim açıklaması

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Bakan Özer, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü’nce çevrim içi hazırlanan ‘Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yurt Dışı Bursiyerleri Buluşma Etkinliği’ kapsamında, yurt dışında eğitim gören yüksek lisans ve doktora bursiyerleriyle bir ortaya geldi. Yurt dışında lisansüstü tahsil gören MEB burslusu öğrencilerin, yurda döndüklerinde karşılaştıkları meseleleri çözmek için gerekli adımların atılacağını lisana getiren Özer, son yıllarda Türkiye’nin yükseköğretimde büyük gelişme katettiğini söyledi. 2002 yılında yaklaşık 70 olan üniversite sayısının şu anda 200’leri aştığını vurgulayan Özer, “Bu sayı, yükseköğrenimdeki okullaşma oranına da yansıyor. 2002’lerde yüzde 14’ler düzeyinde olan yükseköğretimdeki okullaşma oranı şu anda yüzde 44’ün üzerine çıktı. Yükseköğretime erişim kolaylaştı. Bu, gerçekten ülkemizin beşeri sermayesinin niteliğini artırması, ülkemizin kalkınması, müreffeh ve demokratik bir ülke olarak sağlam bir formda ayakları üzerinde durması için çok değerli. Bu büyümenin sürdürülebilir olması için bilhassa doktora mezun sayısının artırılmasına muhtaçlık var. Doktora mezun sayısının artması yalnızca yükseköğretim kurumlarının öğretim üyesi gereksinimini karşılamak için değil, ayrıyeten endüstrinin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını yürütebilmesi için de epey kritik” diye konuştu. 

Yaklaşık 50 ülkeden 1400 bursiyerin katıldığı çevrim içi toplantıda öğrenciler ise Bakan Özer’e tahsil gördükleri ülkelerde karşılaştıkları problemleri, görüş, teklif ve taleplerini iletti.

Ulusal Eğitim Bakanlığı bursuyla şu anda İngiltere, ABD, Almanya, Hollanda, Rusya, Ürdün ve Kanada başta olmak üzere 50 ülkede 4 bin 312 öğrenci tahsil görüyor. Başlangıcından bugüne kadar 20 binden fazla öğrenci, bu bursu almaya hak kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir