Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Metropolis’teki “aşk” 1800 yıl öncesine ışık tutuyor

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’nde onarımı çağdaş tekniklerle tamamlanan mozaikler, günümüzden 1800 yıl öncesine ışık tutuyor. Yeniköy bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından tüm yıl boyunca yürütülen hafriyat ve onarım çalışmaları, “Ana Tanrıça Kenti” olarak bilinen Metropolis’in tarihi sırlarını ortaya çıkarıyor.

CBÜ Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Aybek başkanlığında yapılan ve uzman restoratörlerin katıldığı çalışmalarda antik kentin merkezindeki mozaiklerin onarımı tamamlandı. Renk ve tanelerin daha uzun müddet korunmasını sağlayan çağdaş tekniklerin kullanımı sonrası, Yunan mitolojisinden aşk ilahı Eros, rahmet ilahı Dionysos, eşi Ariadne’nin tablolarını andıran mozaikler besbelli hale getirildi.Restorasyonu tamamlanan mozaikler ortasında tiyatro sembolü masklar, bölgenin rahmetini anlatan balık ve kuş figürleri de bulunuyor.

YIL BOYUNCA HAFRİYAT VE ONARIM YAPILIYOR

Hafriyat lideri Prof. Dr. Serdar Aybek, bereketli topraklara sahip olan Metropolis’in, İç Anadolu ve Ege’yi birleştirdiğini, bu nedenle de güçlü hayatlara mesken sahipliği yaptığını belirtti. Metropolis’in milattan evvel 3. yüzyıl başlarından itibaren canlandığını, bu canlılığın kültürel manada da kendini gösterdiğini belirten Aybek, “Metroporolis’te, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Tarih Kurumu takviyesiyle 12 ay çalışma fırsatı bulduk. Hafriyat çalışmalarımız yanında muhafaza ve onarım çalışmaları da devam ediyor. Geniş alanlarda inşa edilmiş mozaikleriyle dikkati çeken bir kent. Biz de mozaiklerde konservasyon uygulamalarını gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Konuk konutu olduğunu kestirim ettikleri bir alanda da onarım yaptıklarını anlatan Aybek, şu bilgileri verdi “Metropolis için bilinen bir mozaik onarımı gerçekleştirildi. 1990’lı yıllarda bu mozaik ortaya çıkarılmıştı ancak yeni gelişen müdafaa uygulamaları ve çağdaş metotların burada da uygulama vakti gelmişti. 2021 yılında uzman restoratör arkadaşların da katkılarıyla Metropolis’teki bu kıymetli mozaikleri tekrar ve daha yeterli formda görünür, korunur hale getirmeye çalışıyoruz.”

“MOZAİKLER TABLO GİBİ”

Aybek, çalışmalarla, Yunan mitolojisindeki aşk ilahı Eros, rahmet yaradanı Dionysos, eşi Ariadne ve tiyatro sembollerinin de resmedildiği mozaiklerin besbelli ve canlı hale getirildiğini söz etti. Mozaiklerin bulunduğu konukevinin tiyatro ile irtibatlı olduğunu aktaran Aybek, “Metropolis’e tiyatro için gelen konukların burada ağırlandığını düşünüyoruz. Hasebiyle bu konutun tabanındaki mozaiklerde de tiyatro ve cümbüş rabbi olarak bilinen Dionysos, eşi ve Eros sıklıkla kullanılmış. Mozaiklerde çok büyük incelik görüyoruz. Küçük taş taneciklerinden oluşan adeta bir tablo özelliği gösteren bu mozaiklerde gölge, tonlama, hatta yüz sözleri bile çok başarılı güçlü formda aktarılmış.” diye konuştu.

DİONYSOS VE ARİADNE BİRBİRİNE BAKIYOR

Mozaiklerde aşk ve tiyatro sevgisinin vurgulandığını kaydeden Aybek, şöyle konuştu “Mozaiklerde Dionysos ve Ariadne birbirine bakıyor. Ortalarında da Eros var. Bu da aslında yaklaşık 1800 yıl öncesinden bugüne aktarılan bir bildiri diyebiliriz. Öbür panelde ise bölgedeki kuş ve balık zenginliğini gösteren figürler yer alıyor. Ortada ise drama ya da güldürü oyuncularının maskları bulunuyor.“Prof. Dr. Serdar Aybek, Metropolis’in yüzlerce yıl evvel olduğu üzere bugün de kültürel aktivitelere mesken sahipliği yaptığını kelamlarına ekledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir