Gündem

Meclis’e sunulacak imar teklifiyle kullanma izni olmayan yapılara elektrik ve su bağlanabilecek

İktidar seçime yönelik düzenlemelere bir yenisini daha ekliyor. Kullanma müsaadesi olmayan yapılara elektrik ve su bağlanmasına müsaade vermeye hazırlanan AKP, bunun için bir yıl mühlet tanınıyor. Ayrıyeten zeytinliklere elektrik üretim santralları için tesis yapılmasına da kapı açılıyor. Santrallara kaynak sağlayan alanlardaki zeytinlikler için de misal bir durum kelam konusu olacak.

Güç ve madencilikle ilgili olarak hazırlanan ve önümüzdeki günlerde TBMM’ye sunulması beklenen yasa teklifi taslağına nazaran, Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yasası’nda değişiklik yapılıyor. Teklif ile özel güvenlik bölgesi ilan edilen alanlardaki zeytinliklere elektrik santralları için tesis yapılabilecek. Santrala kömür sağlayan tesisler inşa edilebilecek. Bu tesisler için Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Yasa’nın sınırlayıcı kararları uygulanmayacak. Alandaki mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanlar uygun bir alana taşınacak. Taşınamayacak nitelikteki ağaç sayısının beş katı ağaç dikilmesi kuralı aranacak. Teklifte faaliyetin sonlanması halinde alanın eski haline getirilmesi kuralı da yer alıyor. Bu şartların karşılanması kaydıyla özelleştirilen santrallar için de zeytinliklere tesis yapılabilecek. Santralları alan şirketler zeytinliklere tesis kurabilecek. Birebir hak EÜAŞ’a ilişkin elektrik santralları için de geçerli olacak.

‘GEÇİCİ’ İRTİBAT

Teklif taslağında yer alan öteki bir tartışmalı düzenleme ile İmar Yasası’na süreksiz unsur ekleniyor. Bu unsur ile “kaçak yapılara elektrik ve su bağlanmasının” önü açılıyor. Unsura nazaran, “kullanma müsaadesi verilmeyen ve alınmayan yapılara” elektrik, yol, su, kanalizasyon, doğalgaz üzere alt yapı hizmetlerinin birinin yahut birkaçının götürüldüğünün belgelenmesi halinde kullanma müsaadesi alınıncaya kadar süreksiz olarak elektrik ve/veya su bağlanabilecek. Bunun için hususun yürürlüğe girmesinin akabinde bir yıl içinde başvurulması gerekecek.

Kaynak site: Cumhuriyet

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu