Genel Haber

Kuzey Kore, yeni geliştirdiği uçaksavar füzesini test etti

Kuzey Kore‘nin resmi Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore Savunma Bilimleri Akademisi’nin, yeni geliştirilen bir uçaksavar füzesini test ettiğini bildirdi.

Haberde, “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Savunma Bilimleri Akademisi, 30 Eylül’de yeni geliştirilen bir hava savunma füzesini test etti. Test atışı, füzenin genel savaş fonksiyonunu ve fırlatma rampası, radar ve muharebe komuta aracının pratik kabiliyetini saptamayı amaçlıyordu” sözlerine yer verildi.

Ayrıyeten haberde, son zamanlardaki test atışlarının, farklı çeşitlerdeki uçaksavar füze sistemlerinin ileriye dönük araştırma ve geliştirmesinde büyük kıymeti olduğu belirtildi.

Geçen haftalarda Japonya, Güney Kore ve ABD’den üst seviye diplomatların düzenlediği üçlü toplantıda, Kuzey Kore’nin füze denemelerine verilecek beklenen karşılık ele alınmıştı.

Taraflar, Pyongyang’a yönelik yaptırım baskısıyla birlikte diyalog sürecini de devam ettirerek, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda işbirliğini sürdürme konusunda mutabık kalmıştı.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Savunma Bilimleri Akademisi’nin Jagang eyaletine bağlı Ryongrim ilçesinin Toyang-ri bölgesinde ‘Hwasong-8’ tipi bir hipersonik füzeyi test ettiği bildirilmişti.

Kaynak: TR Sputnik

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu