Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa etti

KKTC Başbakanı Ersan Saner istifa etti. Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile ilgili bir açıklama yaptı.

Ersan Saner’in açıklaması şöyle:

“Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yine Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, kovid-19 salgını şiddetli bir biçimde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir manada zarurî olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel emeli salgının ve onun getirdiği ekonomik meşakkatlerin en az kahır ile atlatılması idi.

Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm meselelere karşın bu iki mevzuda başarılı olduk.

Pandemi ile gayrette dünyanın en uygun beş ülkesinden biriyiz.

Anavatan Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sıkıntılarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından önemli bir garanti sağlamış durumdayız.

Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni periyot çalışmalarına başlayan Meclisimizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz.

Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli gereksinimlerini gidermek ismine yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir.

Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için âlâ niyetle yaptığımız teklifin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve takviyesi göremeyeceğiz.

Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan meseleler vardır.

Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan kimi sıkıntılar istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle en kısa müddette Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine takdim edeceğim.

Bu noktada şunların çok pahalı halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye isminin karışmaması, ker kısmın, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme teşebbüslerine rağmen yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır.

8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük takviye ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve öteki Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi söz eder, hürmetlerimi sunarım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir