Genel Haber

İzmir Kısa Sinema Şenliği’nden Oscar yolcusu çıkacak

Altın Kedi Ödülleri’nin dağıtıldığı 22. İzmir Kısa Sinema Şenliği’nin Ulusal Kurmaca ile Ulusal Animasyon kolları birincileri Oscar adaylığı için de talih yakalayacak.

İzmir’de aralıksız olarak devam eden en uzun soluklu sinema şenliği unvanına sahip İzmir Kısa Sinema Şenliği, Fransız Kültür Merkezi, Buca Belediyesi Tarık Akan Gençlik Merkezi, Karaca ve Konak sinemaları, Withco Coworking paylaşımlı ofisleri ve http://live.izmirkisafilm.org/ internet sitesi üzerinden sinemaseverleri 22-28 Kasım tarihleri ortasında 120 ülkeden yapıtlarla buluşturuyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Buca Belediyesi, Fransız Kültür Merkezi, Alman Kültür Merkezi ve Migros’un katkılarıyla düzenlenen şenlik kapsamında Ulusal Kurmaca, Milletlerarası Kurmaca, Ulusal Animasyon, Ulusal Belgesel, Ulusal Deneysel kategorilerinde müsabaka da sürüyor.

22. İzmir Kısa Sinema Şenliği’ndeki kategorilerinde birincilik kazanan yapıtlara Altın Kedi Mükafatları merasimle verilecek.

Ayrıyeten, Ulusal Kurmaca ve Ulusal Animasyon kategorilerinde birincilik kazanan yapıtların de Oscar Mükafatları adaylığı için müracaat süreci başlayacak.

Şenliğin koordinatörlüğünü üstlenen Yusuf Hürmet, AA muhabirine, şenliğe 120 ülkeden 4 bin 500 sinemanın başvurduğunu, seçilen sinemalardan bir program oluşturulduğunu söyledi.

Şenliğin Oscar kalifikasyonu bulunduğuna işaret eden Hürmet, “Oscar Ödülleri’ne her sene Türkiye’den 1 animasyon ve 1 kurmaca sinemanın başvurmasını da sağlamış oluyoruz. Müracaatlar yalnızca şenliği kazanan sinemalar üzerinden yapılabiliyor.” dedi.

Hürmet, Ulusal Kurmaca ve Ulusal Animasyon kategorilerinde birincilik kazanan yapıtların Akademi Mükafatları olarak bilinen Oscar’a adaylık için müracaat sürecinin de başlayacağını aktardı.

Yusuf Hürmet, ulusal ve milletlerarası platformda saygınlığa sahip tertip kapsamında sinema bölümünün duayen isimleri ile İzmirli sinemaseverleri atölyelerde bir ortaya getirecek Sinema Lab ismiyle yeni bir kısmın de yer aldığını tabir etti.

Can Merdan Doğan’ın yazıp yönettiği “Stiletto” isimli sinemanın yapımcılığını üstlenen Erkan Taşkıran ise hem kısa hem de uzun metrajlı Türk sinemalarının son yıllarda dikkat çektiğini, İzmir Kısa Sinema Şenliği’nin de kıymetli tertipler ortasında yer aldığına işaret etti.

Alman sinema imalcisi Veneta Androva ise “From My Desert” isimli yapıtıyla şenliğe katılmanın heyecanını yaşadığını belirtti.

Alman sinema imalcisi Daniel Hopp da “If There Is Love You Will Take İt” isimli yapıtıyla İzmir’de sinemaseverlerle buluştuğunu, Türk sineması örneklerini etkileyici bulduğunu lisana getirdi.

Kaynak site: Cumhurriyet

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu