Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Hükümetin istifasını sundu: KKTC Başbakanı Ersan Saner kimdir?

KKTC’de başbakanlık vazifesini sürdüren Ersan Saner, UBP-DP-YDP koalisyon hükümetinin istifası ile ilgili bir açıklama yaptı. Saner, hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı’na sundu.

Kıbrıslı Türk siyasetçi Ersan Saner, Aralık 2020’den beri Saner Hükûmeti’nin önderi olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanlığı misyonunu sürdürüyordu.

ERSAN SANER KİMDİR?

1966 Mağusa doğumlu olan Saner, 1988 yılında Trakya Üniversitesi Mimarlık kısmından mezun oldu.

2002 yılında Ulusal Birlik Partisi’nden Gazimağusa Belediye Meclis Üyeliği vazifesine seçildi. 2006 yılına kadar bu vazifesini sürdürdü. 2009 seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa milletvekili seçildi. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Derviş Eroğlu hükûmetinde Turizm, Etraf ve Kültür Bakanı olarak misyon aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük hükûmetinde ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı vazifesinde bulundu.

2013 genel seçimlerinde tekrar Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi. 2013-2015 yılları ortasında Cumhuriyet Meclisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki temsilcisi olarak vazife yaptı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan UBP-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükûmetinde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı olarak misyon aldı.

2018 genel seçimlerinde tekrar Ulusal Birlik Partisi Gazimağusa Milletvekili seçildi.

2019-GÜNÜMÜZ

20 Haziran 2019 tarihinde UBP Parti Meclisinde yapılan seçimde Kutlu Cihan’ı yenerek UBP Genel Sekreteri seçildi.

UBP Genel Lideri ve Başbakan Ersin Tatar’ın 23 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı olmasıyla birlikte Saner UBP Genel Başkanlığına vekâlet etmeye başladı. 7 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek UBP Kurultayı’nın akabinde vazifesi yeni seçilen Başkan’a bırakması beklenirken, ikinci tipe kalan iki aday olan Faiz Sucuoğlu ve Hasan Taçoy’un adaylıktan çekilmesiyle, tekrar düzenlenecek inanılmaz kurultaya tek aday olarak girmesi, 10 ay sonra düzenlenecek olağan kurultaya kadar parti başkanlığına devam etmesi, böylelikle hükûmeti kurarak Başbakanlık yapması kararı alındı.

Bu süreçte bilhassa Faiz Sucuoğlu’nun dış baskı gördüğü tezi Kıbrıs Türk basınında yer aldı. Böylelikle, seçimli kurultayın 10 ay sonra tekrardan gerçekleştirilmesi konusunda anlaşıldı.

Ulusal Birlik Partisi Kurultayı’na kadar Genel Başkanlığı’nı süreksiz olarak yürütecek olması nedeniyle Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 7 Kasım 2020 tarihinde hükûmeti kurma misyonu verildi. Öbür siyasi partilerle 14 gün süren temaslar sonucunda hükûmeti kuramayarak 21 Kasım 2020 tarihinde vazifesi iade etti.

Hükûmeti kurma vazifesi verilen Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Lideri Tufan Erhürman’ın da hükûmeti kuramaması üzerine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 7 Aralık 2020 tarihinde ikinci defa hükûmeti kurmakla görevlendirildi. 8 Aralık 2020 tarihinde Ulusal Birlik Partisi – Demokrat Parti ve Tekrar Doğuş Partisi Koalisyon Hükûmeti protokolü imzalandı.

9 Aralık 2020 tarihinde bakanlar heyeti listesi Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından onaylanınca KKTC Başbakanı oldu.

Ulusal Birlik Partisi’nin 20 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen ve tek aday olarak girdiği 12. Fevkalâde Kurultayı’nda UBP Genel Lideri seçildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir