Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Hollanda’da Prenses Amalia bir kadınla evlenirse tahttan feragat etmeyecek

Getty ImagesPrenses Amalia ve babası Kral Willem-Alexander

Hollanda hükümeti, Kraliyet tahtının varisi Prenses Amalia’nın bir bayanla evlenmek istemesi durumunda tahttan feragat etmesine gerek olmadığını bildirdi.

Başbakan Mark Rutte, bir veliaht prens yahut prensesin tıpkı cinsiyetten biriyle evlenmesi için bir istek yasasının önünde hiçbir mahzur görmediğini söyledi.

Yasa gereği, Hollanda tahtının varislerinin, kendi cinsinden biriyle evlenmek istemeleri durumunda, tacından vazgeçmek zorunda.

Hollandalı siyasi hukukçu ve kraliyet ailesi uzmanı Peter Rahwinkel, geçtiğimiz günlerde yayımlanan, “Amelia, Vazife Çağırıyor” isimli kitabında, bu düzenlemeyi hatırlatarak, hükümetin tavrının hala birebir olduğunu yazmıştı.

Hollanda hükümeti, 2000 yılında, veliaht prens ya da prenseslerin kendi cinsinden şahıslarla evlenmesine çekince koymuştu.

Devrin Adalet Bakanı Job Cohen, tahtın kalıtsal olduğunu belirterek, birebir cinsten iki kişinin evliliğinden çocuk olmayacağı için, krallığın bu kalıtsal niteliğinin ortadan kalkacağını savunmuştu.

İKİ PARTİ MEVZUYU MECLİS’E TAŞIDI

İktidar ortağı Demokrasi ve Özgürlük İçin Halk Partisi (VVD) ile muhalefetteki Emekçi Partisi (PvdA), bunun günümüz Hollanda standartlarına uymadığını belirterek mevzuyu meclis gündemine taşıdı.

İki partinin verdiği zoru önergesini yanıtlayan Başbakan Mark Rutte, Prenses Amalia’nın bir hemcinsiyle evlenmesi durumunda tahttan feragat etmesine gerek olmadığını söyledi.

Başbakan, evlenen tıpkı cinsten iki kişinin edindiği çocukların taht için uygun olup olmayacağı sorusuna cevap vermedi.

Hollanda Anayasası’nda, kral ya da kraliçe yerine, yasal olarak soyundan gelen birinin tahta geçmesi öngörülüyor.

Personel Partisi, bunun birebir cinsiyetten evlilik sonrası, taşıyıcı anne ya da sperm bağışı yoluyla doğan yahut evlat edinilen çocukları da kapsayıp kapsamadığını sordu.

Rutte’ye nazaran, anayasadaki kararların hedefi, yasal tabanı belirtmek lakin günümüzde aile hukuku, çocukların otomatik olarak kendileriyle ilgilenen ebeveynlerin soyundan geldiğini kabul etmekte.

O nedenle, Hollanda tahtına ait verasetin anaysada belirtildiği üzere uygulanmak zorunda olmadığını vurgulayan Başbakan, gelecekte, Kraliyet Ailesi’nden bu türlü bir istek gelirse, Senato ve Temsilciler Meclisi, bu mevzuyu değerlendirebileceğini söyledi.

Reuters

7 ARALIK’TA 18 YAŞINA BASACAK

7 Aralık’ta 18 yaşına basacak olan Prenses Amalia’nın, kendi cinsinden biriyle evlenmeyi düşündüğüne dair rastgele bir belirti yok.

Kral Willem-Alexander ile Kraliçe Maxima’nın 3 kızından en büyüğü olan Amalia, babasının 30 Nisan 2013’te tahta taç giymesinin akabinde, Hollanda Kraliyeti tahtının resmi varisi oldu,

Son 113 yıl bayanların idaresinde bulunan Hollanda Kraliyeti, 2013 yılından itibaren 3 jenerasyon sonra yine erkek idaresine geçti. Kraliçe Wilhelmina, kızı Juliana ve torunu Beatrix’in akabinde, Kral Willem-Alexander tahta çıktı.

Fakat 3 kız çocuğu bulunan Willem-Alexander’dan sonra taht tekrar bayanlara geçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir