Dünya

Hollanda’da 5 aydır hükümet kurulamadı

Seçimlerin üzerinden 5 ay geçmesine karşın Hollanda’da kriz hala devam ediyor.

Hollanda’da beş ay evvel yapılan seçimlerden bu yana kabine kurulamıyor. Siyasi yelpazenin farklı köşelerinden beş partinin yürüttüğü koalisyon görüşmelerinin çökmesi üzerine azınlık hükümeti ihtimali güç kazandı.

İKİ SOL PARTİ HÜKÜMETİ KURMAK İSTEMİYOR

Başbakan Mark Rutte’nin önderi olduğu muhafazakar Halkın Özgürlüğü ve Demokrasi Partisi (VVD) ile Hristiyan Demokratlar (CDA) aylar süren görüşmelerin akabinde iki sol parti ile hükümet kurmak istemediklerini açıkladı.

Başbakan Rutte’nin duyurduğu bu karar sol partiler tarafından reaksiyonla karşılandı.

“BUGÜN DEMOKRASİ KAYBETTİ”

Yeşiller Partisi önderi Jesse Klaver, Rutte’nin görüşmeyi reddetmesinin “Hollanda geleneğine uymadığını” belirterek, “Bugün demokrasi kaybetti” kelamlarıyla eleştirdi. Yeşiller Partisi, Personel partisi yeni kurulacak hükümette bir blok oluşturma konusunda uzlaşmıştı.

Emekçi Partisi önderi Lilianne Ploumen de “VVD ve CDA ile örneğin taban fiyatı müzakere etmeyi hakikaten çok isterdim” kelamlarıyla reaksiyonunu ortaya koydu.

17 Mart’ta yapılan seçimlerden bu yana süreksiz hükümeti yöneten Rutte, sol eğilimli partilerle iklim değişikliği, emisyonlar ve eğitim üzere hususlarda temas kuracaklarını lakin bunu beş partili hükümet içinde yapamayacaklarını açıkladı. Rutte’nin beş partili koalisyonun hükümeti istikrarsızlığa sürüklemesinden kaygı duyduğu belirtiliyor.

SEÇİM DAVETİNDE BULUNULDU

Seçimlerden ikinci parti olarak çıkan merkezdeki D66 partisi başkanı Sigrid Kaag, çıkmazdan kurtulmanın sorumluluğunun Rutte’ye ilişkin olduğunu savundu.
Son üç devir Hollanda siyasetinde başbakanlık koltuğunda oturan Mark Rutte yeni hükümetin de başına geçmesi halinde ülkede en uzun mühlet bu misyonu yürüten kişi olacak.

Koalisyon görüşmelerinin daha fazla beklemek istemediklerini açıklayan çok sağcı Özgürlükler Partisi başkanı Geert Wilders yeni bir seçim yapılması davetinde bulundu.

Kaynak: Ensonhaber

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu