Yemek

Hamsili ekmek tescillendi

Artvin’in eşsiz lezzetlerinden hamsili ekmek Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenerek coğrafik işaret dokümanı aldı.

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası (HTSO) 2019 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptığı müracaat sonucunda 2 yıl süren incelemenin arından hamsili ekmeğin coğrafik işaretini aldı. Hamsili ekmeğin, laz böreğinin akabinde bölgenin kültür mirasına kazandırılması planlanıyor.

Hopa Ticaret ve Sanayi Oda Lideri Osman Akyürek, “Laz böreğinin tescilinin akabinde, hamsili ekmeği de almış bulunmaktayız. Sırada bunu çeşitlendirip tatlısına varıncaya kadar damak tadına zenginlik katmak. Gayemiz geçmişteki bir eseri geleceğe taşımak ve bunu yasallaştırmak, eser üzerinde hak argüman edebilmek ve bunun üzerinde bir standart oluşturmak” dedi.

“ARTVİN MAHALLÎ ÖGELERLE ÇOK VARLIKLI BİR İL”

Lokal ve klâsik ögeler bakımından Artvin’in çok varlıklı bir vilayet olduğunu hatırlatan Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü şunları söyledi:

“Hamsili ekmeğin iktisada kazandırılması manasında kıymetli bir adım. Zira biz geleceğimizi turizmde görüyoruz. Bu lokal eserler turizmin tamamlayıcı ögesi durumunda. Turistler farklı şeyler arıyor. Onlara burada sunacağımız, olabildiğince çeşitli alternatiflerimiz var. Tabiatımız bir alternatif lakin onun dışında mahallî eserlerimizi de değerlendirip turizmin hizmetine sunmalıyız.” (İHA)

Kaynak Site : Sözcü

Not: Bu içerik özgünleştirilip yazılmıştır. Kaynak site belirtilmiştir. Kaynak kaldırılmasını isterse kaldırılır.

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu