Kadın Moda

GEBELER NE VAKİT COVİD-19 AŞISI YAPTIRABİLİR?

COVID-19 aşılarının bulunması ile birlikte hamile kalmak isteyen, kalihazırda hamile olan ya da emzirme sürecindeki bayanların ikilemleri çoğaldı diyebiliriz. Aşı olanlar kadar aşı olmakta tedirginlikleri bulunanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazla. Bayan Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Armağan Dağdeviren Covid-19 aşılarının gebelik ve emzirme sürecindeki tesirleri hakkında değerli bilgileri paylaştı.

Covid-19 anne adaylarını nasıl tesirler?
Anne adayları, Covid-19 aşıları ile ilgili tedirginlik yaşasa da; gerçekleştirilen bilimsel araştırmaların sonuçları Covid-19 hastalığının anne adaylarını, hamile olmayan bayanlara oranla daha çok etkilediğini ortaya koyuyor. CDC datalarına nazaran gebe olan ya da yakın vakitte hamile kalan bayanlara koronavirüs bulaştığında Covid-19 hastalığının daha ağır geçtiği ve ne yazık ki hastalığın erken doğumlara neden olabileceği tabir ediliyor. Münasebetiyle bu soruya vereceğimiz karşılık hayli olumsuz, elbette herkeste tıpkı sonuçların ortaya çıkacağını söylemek hakikat değil; tekrar de Covid-19’un hem anne adayı, hem de bebek için yol açabileceği potansiyel risklerin göz arkası edilmemesi gerekiyor.

Covid-19 aşıları hamile bayanlar için inançlı ve tesirli midir?
Covid-19 aşıları hamile, hamile kalmaya çalışan yahut gelecekte hamile kalabilecek bireyler için öneriliyor. Gebelik sırasında gerek aşıların güvenliği, gerek aktifliği bakımından her geçen gün daha çok dataya sahip oluyoruz. Sahip olduğumuz datalar, Covid-19 aşısı olmanın yararlarının gebelik sırasında aşılamanın potansiyel risklerine kıyasla çok daha kıymetli olduğunu gösteriyor. Üstelik belirttiğim üzere Covid-19 hastalığının hamilelerde, hamile olmayan bayanlara oranla çok daha ağır seyretme riskinin bulunması aşıların değerli bir gereklilik olarak ön plana çıktığını gösteriyor.

Gebelik devrinde ne vakit aşı yapılmalıdır? Birinci 12 haftanın geçmesi beklenmeli midir?
Gebelik periyodunda aşı zamanlaması konusu hayli merak ediliyor. Gebelik birinci 12 haftasında düşük riski, gebeliğin geri kalan periyotlarına oranla daha fazla olduğu için bu mühlet zarfında kimi ülkelerde aşılanma yapılmıyor. Fakat elde edilen şimdiki bilgiler gebelik sürecinde Covid-19 hastalığına karşı korunmanın azamî düzeye çıkarılması için aşının mümkün olduğunca süratli bir biçimde, gebeliğin haftasından bağımsız olarak yapılması tarafında. Bu nedenle gebelikte Covid-19 aşı zamanlaması ile ilgili tüm hamilelerin tabipleri ile dirsek temasında kalması en gerçek yaklaşım.

Aşı anne ve bebek sıhhatini nasıl korur?
Covid-19 aşısı sırf gebelik periyodunda olanların değil emzirme periyodundaki bayanlar ve bebekleri için de epeyce kıymetli. Emziren annelerin bağışıklık sistemlerinin, koronavirüse karşı güçlendirilmesi için bayanların aşılanması öneriliyor. Üstelik aşılanan ve antikor üretimi başlayan anneler, bebeklerine de antikor geçmesine aracılık ediyor. Aşı olunmadığında hastalığın önemli seyredebilme riskinin de bu manada dikkate alınması gerekiyor.

Emzirirken Covid-19 aşısı yaptırılabilir mi?
Elbette! Emzirme devri dahilinde Covid-19 aşısı yaptırılabilir ve hatta yaptırılması önerilmektedir. Böylelikle tabir ettiğim üzere, hem anne hem de bebek bu salgına karşı daha inançta kalabilir. Tekrar de sadece aşı olmanın tam güvenlik sağlamak için şu an için kâfi olmadığı, aşı olan şahısların de hijyen, maske ve aralık kurallarına uymaları gerektiği unutulmamalıdır.

Aşılar, doğmamış çocuğa Covid-19’a karşı bir ölçü muhafaza sağlayabilir mi?
Aşı sonrası üretilen antikorların, plasentadan bebeğe geçtiği istikametinde bir emsal olsa da bu soruya kesin bir karşılık verebilmek için şu an elimizde gereğince bilimsel bilgi bulunmamakta. Covid-19 aşısı olan bayanlardan doğmamış bebeğe antikor geçmesi mümkün olsa da, bu antikorların koruyuculuğu hakkında daha çok araştırmaya gereksinim duyuluyor.

Tüp bebek tedavisi sürecinde aşı yaptırılır mı?
Doğal yollarla gebelik oluşmadığında tüp bebek tedavisi birçok ikili hayallerine kavuşma fırsatı sunabiliyor. Tüp bebek tedavisi olmayı isteyen ya da hali hazırda tedavi sürecinde olan çiftler de aşı konusunda kararsızlık yaşayabiliyor. Tüp bebek tedavisi sürecinde Covid-19 aşısı yaptırılabilir, zamanlama konusunda tedaviyi yürüten ve yakından izleyen doktorlar en yanlışsız yönlendirmeyi yapacaklardır.

Delta varyantı anne adaylarını nasıl tesirler? Aşıların bu varyanta karşı koruyuculuğu hakkında ne söyleyebilirsiniz?
Ne yazık ki Delta varyantının hamileleri daha fazla etkilediğini biliyoruz. Bu durum Delta varyantına karşı aşılanmanın kıymet kazanması sonucuna yol açıyor. Aşının anne karnındaki bebeğe rastgele bir ziyanı bulunmuyor, bilakis anne adayları aşılanmadığında ve enfeksiyon nedeniyle önemli problemler yaşadığında bebek ziyan görebiliyor.

Hususla ilgili eklemek istedikleriniz…
Gebelik bir bayanın hayatında deneyimleyebileceği en eşsiz, en mucizevi ve en his yüklü süreçlerden biridir. Her anına özenilir, elbette bu itina tedirginlikleri ve endişeleri da beraberinde getirir. Fakat kelam konusu global bir salgın ve bu salgından korunup tesirlerini minimize etmek için elimizde aşı olmak üzere güçlü ve aktif bir seçeneğimiz var. Hamile kalmayı düşünen, gebelik sürecinde olan ya da emzirme devrindeki bayanların aşı olmasının riskli olmadığı tarafında bilimsel bilgilere de sahibiz. Aşı olunmadığında potansiyel riskleri de ne yazık ki sadece ülkemizde değil dünya genelinde deneyimledik. Önlemli olabiliriz, imkanımız ve fırsatımız var. Ne bayanların ne de bebeklerin sıhhati riske atılmalı! Aşı ile korunmalı lakin birebir vakitte hijyen, maske ve ara kurallarına da ahenk sağlamalıyız.

Kaynak: Elle

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu