Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Dünyada ilk: Hastaya nakledilecek organ drone ile taşındı

Kanada’nın Toronto kentindeki Western Hastanesinde bir hastadan alınan akciğer, 6 dakikalık bir drone uçuşunun akabinde diğer bir hastaneye taşındı.

Drone naklini gerçekleştiren Unither Bioelectronique şirketinin sahibi Martine Rothblat, Toronto General Hospitalı, Kanada’daki birinci ikili ve tekli akciğer naklinin gerçekleştiği hastane olduğu için seçtiklerini açıkladı.

Kanada resmi haber ajansı CP’ye konuşan Rothbalt, bir grupla 18 ay boyunca yürüttükleri çalışmada, başarılı bir nakil için tüm etapları test ettiklerini söyledi.

Birincisi 2019 yılında ABD’nin Baltimore kentinde bir böbreğin nakledilmesi ile başlayan drone ile organ taşıma, daha sonra Nevada’da kornea ve Minnesotta’da da pankreas taşınması ile kayıtlara girdi.

ÖZEL KUTU GELİŞTİRİLDİ

Toronto’da gerçekleştirilen drone ile akciğer taşıma için Unither Bioelectronique şirketi, drone takılan ve akciğerde rastgele bir bozulmaya meydan vermeyecek özel bir kutu da geliştirdi.

Kutuyu; yükseklik, barometrik basınç, titreşimler ve başka sarsıcı olaylardaki değişikliklere dayanacak biçimde tasarlayan şirket, donanıma, kutunun taşıma sırasında meydana gelebilecek muhtemel düşme ihtimaline karşı paraşüt ve gelişmiş GPS sistemi de ekledi.

İnsansız hava aracı ve konteynerin tamamlanmasının akabinde, aylar boyunca değişik iklim kurallarına karşı, akciğerleri simüle eden düzmece paketler ve düşme testleri ile dolu uygulama uçuşları gerçekleştirildi.

Yeni sistemle, hastaya nakledilecek organlarda ulaşımda kaybedilen mühletlerin en aza indirilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir