Ekonomi

Dolar krizi bir dalı daha vurdu

TL bu hafta Salı günü keskin halde yüzde 10’un üzerinde paha yitirirken son 12 günün 11’inde toplam yüzde 20 paha yitirdi. Yıl başından bu yana TL’nin bedel kaybı yüzde 45’i buldu.

TL’deki kıymet kaybı plastik üzere yüklü ithal girdi kullanan ve tedarik zinciri kaynaklı meseleler nedeniyle yüksek taşıma maliyeti bulunan bölümlerin faaliyetlerini zorlaştırıyor.

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) İdare Heyeti Lideri Ömer Karadeniz, kurdaki yükselişten ötürü endüstricinin son eser için fiyat tarifesi oluşturmakta zorlanacağını ve iç pazarda talebin azalacağını tabir ederek şunu söyledi:

“Üretim sayesinde ayakta duran endüstrimiz, bu süratli yükselişler ve doğuracağı sonuçların önüne geçilmediği sürece üretim yapamaz hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak. Son devirde döviz kurlarındaki süratli yükselişlerden kaynaklı risk ve belirsizliklerin giderek artması, hammadde konusunda problem çeken sanayicimizi daha şiddetli bir sürecin içine sürüklüyor. Bölümün bu zorluklara karşın üretime devam etmesi gerek.”

Kaynak site: Cumhurriyet

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu