Bilim

Çok Gaz Çıkarmak, Mental ve Zihinsel Olarak Çöküşün İşareti

North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi, Roma Vakfı Araştırma Enstitüsü ve Fransa’daki Danone Nutricia Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları; ABD, İngiltere ve Meksika’daki 6.000 yetişkinle bir araştırma yaptılar. Bu bireylerin son devirde yaşadıkları şişkinlik, ağız kokusu yahut gaz çıkarma problemlerinin sıklık düzeyini öğrendiler. Sonra da bu bireylere zihinsel ve mental sıhhat testleri uyguladılar.

Araştırmaya katılanların %81’i son bir günde en az bir sefer gaz çıkardığını, %60’ı mide gurultusu yaşadığını, %58’i geğirdiğini, %48’i ağız kokusu hissettiğini, %47’si gaz sıkışması çektiğini, %40’ı ise midesinde şişlik hissettiğini belirtti. %11’i ise bu şikayetleri yaşamadığını söyledi.

Test sonuçlarına nazaran, gerilim ve depresyon düzeyleri daha yüksek olan bireyler daha çok gaz çıkarıyor. Şikayet sayısı arttıkça zihinsel sıhhat ve genel hayat kalitesi de olumsuz etkileniyor.

Kuzey Karolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde vazife yapan, araştırmanın baş muharriri olan Klinik Psikolog Olafur Palsson, Gizmodo’ya verdiği demeçte, “Gaz çıkarma oranının fazla olması, insanların fizikî ve duygusal durumlarında negatif tesirlere neden oluyor” dedi.

Enteresan bir halde, 50 yaşın altında olanlar, yaşlı insanlardan daha fazla gaz sorunu yaşıyorlar. Sistemli olarak antrenman yapanların gaz sıkıntısının daha düşük olduğu da görüldü. Araştırma takımı, mevzuyu daha ayrıntılı incelemek için küçük kümelerle yeni çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Kaynak: Webtekno

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu