Bilim

Çin’in Mars keşif araçları uykuya geçti

Çin Ulusal Uzay Yönetimi, yaptığı açıklamada, yörünge uydusu, iniş aracı ve gezgin robottan oluşan araçların eylül ortasından bu yana uyku durumunda olduğunu belirtti.

Mars ve Dünya’nın Güneş’in iki farklı tarafında konumlandığı ve artan radyasyon nedeniyle iki gezegen ortasında bağlantının kesildiği durumu söz eden “güneş kesintisinin” ekim ortasına kadar süreceği kaydedildi.

ŞUBATTA KIZIL GEZEGEN’E ULAŞMIŞTI

Tienvın-1 misyonu, 23 Temmuz 2020’de fırlatılmış, keşif araçları, 10 Şubat 2021’de Kızıl Gezegen’e ulaşmıştı.

Çince “göklerdeki hakikati aramak” manasına gelen “Tienvın” misyonu, ismini milattan evvel 4. yüzyılda yaşamış Çinli şair Çu Yuen’in dizelerinden alıyor. Gezgin robot ise Çin mitolojisinde ateş ve savaş yaradanı olan Curong’un ismini taşıyor.

Çin, son yıllarda Ay ve Mars keşif misyonları, uydu teknolojisi ve beşerli uzay seferlerine yönelik savlı adımlarıyla ABD ve Rusya’nın öncülük ettiği uzay yarışında yeni güç olarak ortaya çıkıyor.

Son 20 yılda ürettiği uydu, roket, mekik, keşif araçları ve öteki donanımlar ile kendine kâfi uzay programı geliştirme konusunda önemli aralık kaydeden Çin, Ay keşif programı Çang-ı’nın yanı sıra kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

kaynak site: Karar

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu