Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

CHP’li Şahin: “Okullar patlamaya hazır bomba gibi”

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, yüz yüze eğitimin başlaması ile okullardaki kalabalık sınıflar, paklık çalışanı eksikliği ve hijyen problemlerinin ortaya çıkmasını eleştirerek yüz yüze eğitimin kalıcı olması için tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, verdiği önerge ile mevzuyu TBMM gündemine taşıyarak havaların soğumasıyla birlikte sınıfların patlamaya hazır bomba haline geleceğini tabir etti.

Okullara ayrılan bütçelerin artırılması, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın salgına karşı tedbirleri şahsen kendi eliyle yürütmesi gerektiğini söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, ‘‘Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte pandemi şartları altında okulların Covid-19 salgınına karşı kâfi hazırlığı olmadığı ve gerekli tedbirlerin alınmadığı konusundaki şikayetler gerek eğitimciler, veliler ve öğrenciler gerekse de meslek örgütleri tarafından sıklıkla lisana getirilmekte. Bilhassa Covid-19 ile gayrette kritik rol oynayan hizmetli sayısının yetersiz olduğu tarafında ortaya atılan savlar hijyen şartlarının nasıl sağlandığı konusunda soru işaretleri yaratmakta’’ dedi.

ÖĞRENCİ ÇOK İŞÇİ AZ

Alınan tedbirlerin yalnızca aralık, maske ve dezenfektana indirgenmiş durumda olduğunu ve acil olarak ek derslik, ek öğretmen ataması, hizmetli sayısının artırılması ile havalandırma bahislerinde çalışma yapılmasını gerektiğini, böylelikle salgınla gayret etmenin mümkün olacağını, 60 kişiyi bulan sınıf mevcutlarının tehlike olduğunu belirten Milletvekili Suzan Şahin yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanlığı bilgilerinde de görülen, örgün eğitimdeki toplam 53 bin 620 okulda takımlı vazife yapan 27 bin 180 hizmetli sayısı, toplam okul sayısının %50’sine denk gelmekte; bu bilgilere nazaran yüz yüze eğitimin birinci dört haftasında 559 öğrenciye sadece bir hizmetli düştüğü görülmekte. Devlet okullarındaki kalabalık sınıf mevcudiyetleri, yetersiz tedbirler nedeniyle çocukların sıhhatinin korunabilmesi ismine birçok okulda birçok okulda öğretmenler, okul idarecileri ve veliler kâfi hizmetlinin olmaması nedeniyle paklık yapmak zorunda kalmaktadır. Benzeri bir durumun yaşandığı seçim bölgem Hatay’da da okullardaki paklık işçi sayısının azaltıldığı istikametinde savlar duyuyoruz. Bu savlara nazaran vilayet genelinde 350 civarında yardımcı işçi görevlendirildiği, bu oranın muhtaçlığı karşılamaktan uzak olduğu, bir evvelki yıllara nazaran vazifeli sayısının neredeyse yarı yarıya azaltıldığı, ilçe ve mahallelerde bulunan okullarda paklık görevlisinin eksik olduğu, beş-altı okula bir paklık vazifelisi düştüğü istikametinde ağır şikayetler kulağımıza geliyor. Bu hususta Hatay Eğitim-Sen tarafından yapılan açıklamada da emsal sıkıntılar tabir edilirken, birçok okulda paklık çalışanı görevlendirmesi yapılmadığı, paklığın okul yöneticileri, öğretmenler ve veliler tarafından çözülmeye çalışıldığına dikkat çekilmekte.’’

SINIF MEVCUTLARI DÜŞÜRÜLÜP ATAMALAR YAPILMALI

Okullardaki paklık işlerinin taşeronlar aracılığıyla yapıldığını ve İŞKUR’dan gelen işçilerle paklık çalışmalarının yetersiz kaldığını söyleyen Milletvekili Suzan Şahin, okullarda paklık çalışanı konusunda önemli problemler yaşandığını, bu nedenle de AKP hükümetinin hizmetli ve derslik sayısını artırılması gerektiğini belirtti ve açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘‘Her ne olursa olsun yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini daima söyledik, hala da yüz yüze eğitimin devam etmesi gerektiğini söylüyoruz lakin ivedilikle sınıf mevcudiyetleri düşürülmeli ve yeni derslikler için takım bekleyen yüzbinlerce öğretmenin atamaları yapılmalı. Okullardaki paklık ve başka işlerle ilgilenen yardımcı işçi yani hizmetli sayısı da artırılarak pandemi devrinde okullardaki virüs yayılımı denetim altına alınmalı. Yalnızca maske tak, günde iki sefer ateş ölç diyerek pandemi ile çaba edilemez. Yarın havalar soğuduğunda pencere ve kapıları açamayacak olan sınıflarda virüs yayılımı artacak. Sınıflar patlamaya hazır bomba haline gelecek. Pandeminin başından bu yana AKP öbür mevzularda olduğu üzere eğitimde de sınıfta kalmıştır.’’

BAKAN ÖZER’E SORULAR

Suzan Şahin’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde Ulusal Eğitim Bakanından karşılık istediği sorular ise şu formda;

  • Türkiye genelinde okullarda takımlı çalışan kaç yardımcı hizmetli bulunmaktadır?
  • 2010-2021 yılları ortasında Hatay vilayetimizde okullarda takımlı çalışan hizmetli sayısı nedir?
  • Hatay vilayetimizde ve ilçelerinde bulunan okullarda kâfi hizmetli olmadığı ve hizmetli sayısının azaltıldığı savları gerçek mudur?
  • Pandemi şartları altında çocuklarımızın sıhhatinin korunması için dezenfekte çalışmalarının sürekliliği nasıl takip edilmektedir?
  • Hijyen şartlarının yetersiz olduğu okulların tespiti yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu sıkıntıların giderilmesi için nasıl tedbirler alınmıştır?
  • Pandemi şartları altında hijyen şartlarının sağlanması için okullarda vazife yapan hizmetli sayısının arttırılması istikametinde bir çalışma yapılmış mıdır? Okulların mevcudiyetine ve gereksinimine nazaran her okula en az 1 takımlı paklık vazifelisi atanması tarafında bir planlama yapılmış mıdır? Bu hususta eksiği olan okullar tespit edilmiş midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir