Dünya

Cem Özdemir, Almanya’da ‘Tarım Bakanı’ oluyor

Almanya’da yeni hükümet için SPD, Yeşiller ve Libareller anlaşırken, bakanlık dağıtımı ile ilgili tartışmalar sürüyor.

Toplumsal Demokratlar, Başbakan OIaf Scholz’un yanı sıra 6 bakanlık aldı. Yeşiller 5, Liberaller ise 4 bakanlıkla temsil edilecek.

Scholz’un yardımcılarından biri, Liberaller’in önderi Christian Lindner olacak. Oburu ise, Yeşiller’in Eşbaşkanı Robert Habeck olacak. Habeck, aslında Scholz’un vekili vazifesini yürütecek.

Yeşiller’de öteki bakanlıklar için çekişme devam ediyor. Listelerin açıklanmasına dakikalar kala, Stuttgart’taki seçim bölgesinden yüksek oyla gelen Türkiye kökenli Cem Özdemir’in ismi kabineye girdi. Özdemir’in “Tarım Bakanı” olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu vazife için Steffi Lemke ismi ön plana çıkmıştı. Başka yandan Anton Hofreiter ile Katrin Göring-Eckardt’ın da bakanlık alamadığı belirtiliyor.

Şu anda Dışişleri Bakanlığı için ismi geçen Annalena Baerbock ile İktisat ve İklim Bakanlığı mutlaklaşan Robert Habeck’in yeri katılaştı. Yeşiller’in bakanlarının bugün netleşmesi bekleniyor.

CEM ÖZDEMİR KİMDİR?

Cem Özdemir, 21 Aralık 1965, Bad Urach’ta dünyaya geldi. Türk ve Çerkes kökenli Alman siyasetçi. 2008-2018 yılları ortasında Birlik 90/Yeşiller partisinin eş başkanlık vazifesini Claudia Roth ve Simone Peter ile birlikte yürüttü. Hala AlmanYa Federal Meclisi’nde Yeşiller Partisi milletvekili olarak vazife yapmaktadır.

Babası Çerkes kökenli olan Özdemir Türkiye’den göç eden Tokatlı bir ailenin oğlu olarak Almanya’nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, Bad Urach kentinde dünyaya geldi. Lisenin akabinde toplumsal pedagoji eğitimi aldı. 1987’den itibaren eğitimci ve hür gazeteci olarak meslek hayatına atıldı.

Günün Trend Görüntüsü

Daha fazla göster

Kaynak site: sözcü

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu