Gündem

Boğaziçi yerinde yapılaşma tehlikesi

Kayyum rektör aksiyonlarının sürdüğü Boğaziçi’nde bu kere arazi çabası başlayacak. İstanbul’un en pahalı noktalarından biri olan arazinin statüsü Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi. Doğal SİT alanı olan kısımlar turizm tesisi yapmaya imkan tanıyacak halde ‘nitelikli müdafaa alanı’ ile ‘sürdürülebilir müdafaa ve denetimli kullanım alanı’na dönüştü. Akademisyen-yazar Özgün Emre Koç, Şehircilik Vilayet Müdürlüğü’nün sürece dair raporu paylaşmadığını belirterek mezunlar ve Mimarlar Odası’nın kararın iptali için müracaat hazırlığında olduğunu kaydetti.

Tabiat Varlıklarını Müdafaa Genel Müdürlüğü’nün 8 Eylül’de duyurduğu karara nazaran, yeşil alan içinde bulunan “Boğaziçi Üniversitesi ve yakın çevresi” doğal SİT alanında değişikliğe gidildi.

Yeni düzenlemeyle, arazi statüsü Nitelikli Doğal Müdafaa Alanı ve Sürdürülebilir Müdafaa ve Denetimli Kullanım Alanı olarak tescil edildi.

Doğal SİT alanında bulunan üniversite ve yakın etrafının bir kısmı ‘nitelikli muhafaza alanı’, bir kısmı de ‘sürdürülebilir müdafaa ve denetimli kullanım alanı’na dönüştürüldü. 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanan bakanlık kararına nazaran; bu statüye sahip alanlarda “koruma emelli imar planına uygun olması şartı ile turizm tesisleri” yapılabileceği belirtiliyor.

Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu düzenlemesi, Boğaziçi Üniversitesi ve yakın etrafındaki arazinin, yapılaşmaya açılabileceği telaşlarını de beraberinde getirdi. Uzmanlar tarafında yapılan değerlendirmede, bakanlığın doğal SİT alanları için müdafaa ve kullanım şartlarını yine düzenleme kararı, Boğaziçi Üniversitesi ve yakın etrafı için uygulanılmak istendiğine işaret edildi.

Vahim teze ait çarpıcı açıklamalarda bulunan Dünya İşleri müellifi Özgün Emre Koç “İktidar Boğaziçi Üniversitesi yerine çökmeye mi hazırlanıyor? Resmi Gazete’deki bakanlık unsur kararına nazaran bu statüye sahip alanlarda “koruma maksatlı imar planına uygun olması şartı ile TURİZM TESİSLERİ” yapılabileceği belirtiliyor” diyerek itiraz davetinde bulundu. Koç, itiraz için son müracaat tarihinin 8 Ekim olduğunu belirtti. Öte yandan, Mimarlar Odası’nın ilgili kararın iptali için dilekçeyle başvurmaya hazırlandığı belirtildi.

kaynak site: Karar

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu