Kripto Para

Bitcoin Powell’dan dayanak buldu

Bitcoin, düzenleme baskısına karşın yüzde 10 civarında yükselişle tekrar 47 bin doların üzerini görürken Ethereum da 3 bin 200 doların üzerine çıktı.

Fed Lideri Jerome Powell’ın kripto paraları yasaklamak üzere bir niyeti olmadığını ama düzenlenmesi gerektiğini düşündüğünü açıklaması piyasalardaki yükselişte kilit rol oynadı.

Bitcoin, Eylül ayını yüzde 7,6 düşüşle kapatmasına karşın üçüncü çeyreği yüzde 25 yükselişle kapattı. Litecoin, yüzde 8’den fazla yükselişle 163 dolar civarında bulunurken EOS da yüzde 4,2 dolar düzeyinde bulunuyor.

7 büyük merkez bankasından dijital para raporu

Kanada, Japonya, İsviçre, İsveç, Avrupa, İngiltere ve Amerika merkez bankaları, Milletlerarası Ödemeler Bankası (BIS) ile birlikte çalışarak dijital merkezi paralarla ilgili üç adet rapor hazırladı.

Nakdî sistemde merkez bankası paralarının merkezi rolünün, paraya olan inanç ve kamu refahı için çıpa misyonu gördüğünü belirten 7 merkez bankası, süratle değişen sistemle birlikte gelecekte kamu siyaseti gayelerine ulaşmak için ne yapabilecekleri üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Raporda, 7 merkez bankasının belirlediği temel prensiplerle uyumlu bir dijital merkezi para ünitesinin (CBDC), finansal istikrarın sağlanması emeliyle gelecekte merkez bankaları için kıymetli bir enstrüman olabileceği vurgulanırken, para ve ödeme sistemlerinin süratli bir halde gelişmesiyle merkez bankalarının CBDC planlarının da değişeceği ve CBDC çıkarılmasının bir egemenlik kararı olduğu belirtildi.

Kamu-özel işbirliği kaide

Dijital merkezi para üniteleriyle ilgili milletlerarası iş birliğinin hudut ötesi ödemelerin geliştirilmesi için yol açacağını vurgulayan merkez bankaları, CBDC’lerin bankalar ortası havalelerin ötesinde kamusal siyasetler üzerinde de önemli tesirleri olacağını söyledi.

Merkez bankaları, tesirli bir dijital merkezi para ünitesi sisteminin hem özel hem de kamu aktörlerinin karşılıklı çalışmasıyla mümkün olabileceğinin altını çizdi.

Kamu ve özel bölüm aktörlerinin işbirliğinin CBDC’lerin gelecekteki kullanım ve gelişmelerine de yardımcı olacağını belirten 7 merkez bankası, dijital merkezi para ünitelerinin benimsenmesinin kullanıcıların ve ticaretle uğraşanların kullanımı kabul etmesiyle mümkün olduğunu lisana getirdi.

CBDC’lere birdenbire geçilmesi finansal istikrarı riske atabilir

Finansal sistemin dinamik olduğunu ve birçok yapısal değişikliğin üstesinden gelmeyi başardığını belirten merkez bankaları, özel daldaki gelişmelerin de mevduat ikame riskleri yaratabileceğini ve CBDC’lerin kullanıma sunulmasıyla bir arada bankalar ve finansal kuruluşlar için yenilikçi fırsatlar oluşabileceğini belirtti. Merkez bankaları, CBDC için geçiş sürecinde bu risklerle nasıl uğraş edileceği üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi.

Dijital merkezi paraların banka mevduatlarına tesirinin sonlu olacağını belirten merkez bankaları, CBDC’lere ansızın geçilmesinin finansal istikrarı riske atabileceğini söyledi.

7 merkez bankasının oluşturduğu çalışma kümesinin siyaset ve teknik tahlillere devam edeceği vurgulanırken küme üyeleri ortasındaki diyalog ve işbirliğinin geliştireceği de belirtildi.

Dijital Merkezi Para Yönetim Kümesinin Eş Başkanlığını BIS’ten Benoit Coeuré ve İngiltere Merkez Bankası’ndan Sör Jon Cunliffe yürütüyor.

Yönetim kümesinin üyeleri ise Kanada Merkez Bankası’ndan Timothy Lane, Avrupa Merkez Bankası’ndan Fabio Panetta, Japonya Merkez Bankası’ndan Shinichi Uchida, İsveç Merkez Bankası’ndan Cecilia Skingsley, İsviçre Merkez Bankası’ndan Fritz Zurbrügg, Fed’den Lael Brainard ve BIS’ten Hyun Song Shin.

Kaynak: Bloomberg HT

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu