Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Binlerce kan örneği toplandı! Covid-19’un kökeni belirlenecek

Çin, dünya genelinde 4,8 milyonu aşkın kişinin vefatına neden yeni tip corona virüsü pandemisinin kökenini bulmak için harekete geçti. Ülke, birinci hadiseyi tespit edebilmek için Wuhan kentindeki insanlardan alınan yüz binlerce kan örneğini test edecek.

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada tesirini sürdüren corona virüsü pandemisi nedeniyle 4,8 milyon kişi hayatını kaybederken, virüsün nereden çıktığıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Bugüne kadar Çin, birçok suçlama altında kalırken, virüsün birinci defa Wuhan’da bir laboratuvarda çıktığı öne sürülmüştü.

Çin, corona virüsü pandemisinin kökenlerine ait soruşturmanın bir kesimi olarak Wuhan kentinden on binlerce kan örneğinin toplandığını açıkladı. Tüm dünyanın şeffaflık davetleri yaptığı ülke, araştırmalar sonunda corona virüsün çıkış noktasını bulmayı hedefliyor.

200 BİNDEN FAZLA ÖRNEK TOPLANDI 

Dünya Sıhhat Örgütü, bugüne kadar 200 binden fazla kan örneğinin toplandığını açıklarken, bu durumun virüsün kaynağını belirlemeye yardımcı olacağını duyurdu. Şu an Wuhan Kan Merkezi’nde tutulan kan örneklerinin iki yıl boyunca saklandığı açıklandı.  Dış Bağlantılar Konseyi’nde global sıhhat kıdemli üyesi Yanzhong Huang, “Bu durum, pandeminin zamanlamasını anlamamıza yardımcı olmak için dünyada gördüğümüz en yakın gerçek vakitli örnekleri sağlıyor” diye konuştu.

Columbia Üniversitesi’nde epidemiyoloji doçenti Maureen Miller ise “Kan numuneleri muhakkak çok kıymetli bilgiler içeriyor. Çin yabancı uzmanların süreci gözlemlemelerine müsaade vermeli. Hiç kimse, en azından nitelikli gözlemciler olmadıkça, Çin’in bildirdiği sonuçlara inanmayacak” dedi.

Liang, dünyada birinci bildirilen hadisenin 8 Aralık’ta Wuhan’da kayıtlara geçmesine karşın, “Araştırmamız ve Çinli bilim insanlarının evvelki makaleleri tam olarak şunu gösteriyor. Birinci olay muhtemelen 8 Aralık’ta ortaya çıkmadı. Daha evvel meydana gelen öbür olaylar olabilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir