Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Bilim Kurulu üyesinden gençlere uyarı

Prof. Dr. Levent Akın, corona virüste genç yaş kümesinin aşı olma konusunda ihmalkar davrandığını söyledi. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Uzmanı ve Bilim Heyeti Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, havalar soğuyup kapalı ortamlar daha fazla kullanıldığında hadise sayılarının çok daha fazla artmasının beklendiğini söyledi.

Prof. Dr. Akın, “Giderek sıhhat kurumlarının yükü artacak. Buna bağlı olarak grip enfeksiyonuna bağlı yatışlar da oluyor. Hastanelere yatan sayısı da bu nedenle fazla olacak. Kapasite sonları zorlayacak. Hatta şu anda bile sonlarını zorlayan yerler olduğunu duyuyorum” dedi.

‘HASTALIK GENÇ YAŞA KAYDI’

Artışın birkaç faktörü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akın, şöyle konuştu:

* Aşıyla hastalıktan korunanlar olduğu kadar daha genç yaş küme aşı olma konusunda ihmalkar ya da tereddütkar davranıyor.

* Münasebetiyle hastalık genç yaş kümesine gerçek kaymış durumda. Evvelce bu kümede hastalık daha az gözüküyordu?

* Zira yaşlılarda daha fazla görünüyordu, bunlar çabucak çok yakın bir vakitte hastaneye yatıyordu.

* Şu anda aşı olanlar aşıyla korundukları için bu bireyler hastalıktan etkilenmiyorlar tahminen; ancak aşı olmayan küme ki bunlar bilhassa 18-35 yaş kümesine yerleşmiş durumda.

* Bu küme enfekte oluyor. Bu küme enfekte olduğunda aşıyla korunan şahısların şayet kâfi muhafazası yoksa bunları da bulaştırmaya başlıyor.

* Toplumda bir kısır döngü var. Genç yaş kümesi ‘bana bir şey olmaz’ diyerek aşı olmuyor; ancak enfekte oluyorlar.

* Vakit zaman kolay semptomlar da gözükebiliyor. Bunlar ailelerine ya da arkadaş kümelerine gittiklerinde arkadaşlarına ya da ailelerine bulaştırıyorlar.

‘GENÇ YAŞ KÜMESİNİN AŞILANMASI GEREKİYOR’

* Lakin neler olduğunu, hastanelerde yatan olayları görüyoruz. ‘Keşke aşı olsaydım’ dememek lazım. Zira hastanede ağır bakımda yatanlardan değerli bir kısmı aşısız.

* Bunlarla konuştuğumuz vakit ‘keşke aşı olsaydım’ diyor. Zira ağır bir teneffüs yetmezliği ortaya çıkıyor. Hangi gençte nasıl ilerleyeceği muhakkak değil.

* Şu anda Türkiye’de Delta, Delta Plus sirkülasyonda. Bunun bulaşıcılığı çok yüksek. Hasebiyle hem aşı olmuyorsunuz hem maske, ara kurallarına uymuyorsunuz hem her türlü önlemi elden bırakıyorsunuz çok kolay enfekte oluyorsunuz.

* Münasebetiyle bir türlü olay sayısı düşmüyor. Bu işi frenlemenin temel yolu toplumun değerli bir kısmının aşı olması ki bu sayı tüm toplum için yüzde 70; lakin 18 yaşın üzerindekiler ile ilgili olarak bu sayının yüzde 90’larda olması lazım.

– Maske ve aralığa kesinlikle uymak lazım. Ayrıyeten kapalı alanların sık sık havalandırılması da kıymetli. Önemli ölçüde virüsün havada bulunma sayısını azaltıyor.

‘ÖNEMLİ OLAN GAYE KÜMESİ AŞILAMAYI BAŞARMAK’

Prof. Dr. Akın, corona virüsü hadiselerinin artmasıyla bir arada yeni tedbirlerin alınabileceğini kaydederek, şu tabirleri kullandı:

* Yeni tedbirler alınabilir tahminen; lakin alınan tedbirler yüklü olarak aşıya teşvik manasında olabilir. Bunları da yapmak lazım; zira bilhassa aşı tereddütüyle ilgili olan 4 tane küme var.

* Birinci küme, ne olursa olsun kesin aşı olmayacak bir küme var. İkinci küme, ‘muhakkak aşı olmam gerek’ diyen küme var. Toplumlarda bunların yüzde oranı üzücü değil.

* Ortada 2 tane gri zonda (ara yüz) küme var. Bunlarsan birisi ‘aşı olayım; lakin başıma bir şey gelir mi’ diye aşı olanlar; öteki küme ise ‘aşı olmasam başıma bir şey gelir mi’ diye tereddütte olanlar.

* Bu türlü 4 küme var. Bu ‘ne olursa olsun aşı olmayacağım’ diyen kümeyle zati uğraşmaya gerek yok.

* Bunlar bir formda çok net kararlılar. Aslında bunlar toplumun büyük bir kısmı olmadığı için bunları da kazanmak değerli; lakin bunlar öteki biçimde şeyler düşünüyorlar.

* Temel gaye küme ‘ben aşı olmasam başıma bir şey gelir mi’ diyen kümesi aşılamayı başarmak.

* O vakit toplumun yüzde 70’inden fazlası ‘hedef grup’ diye bahsedilen 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 90’dan fazlası aşılanır.

‘TOPLUMDA OLAY ARTTIĞI İÇİN OKULLARDA HADİSE GÖRÜYORUZ’

Prof. Dr. Akın, yüz yüze eğitimin devam etmesi gerektiğine işaret ederek, “Okul hareketi de hadiselerin artışına sebep olduğu üzere gözükmekle birlikte temel toplumda hadise arttığı için okullarda hadise görüyoruz. Şayet toplumdaki olay sayısını düşürebilirsek, okullardaki olay sayısı düşük düzeye gelir. Alınan tedbirlerin kağıt üzerinde değil kesinlikle tüm okullarda sıkı bir formda uygulanmasını sağlamak lazım. Öğretmenler hem aşıda rol modellik yapsınlar hem de hastalıktan nasıl korunulacağına dair maske, aralık ve sınıfın havalandırılmasına dikkat etsinler. Öğretmenin burada çok kritik bir rolü var. Öğretmen bu dayanağı sağlarsa toplumda da en azından öğrencilerde de hadise sayılarında azalma olabilir. Münasebetiyle toplumdaki bulaşma zincirini kıracağımız yerlerden birisi burası” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir