Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Balıkesir’in arka bahçelerinde doğal şifa kaynağı: Çamur kaplıcaları

 Meşhur Susurluk tostu ile bilinen İzmir-İstanbul üzere birçok ili birbirine bağlayan transit yol güzergahında bulunan Balıkesir’in Susurluk ilçesi, art bahçesinde barındırdığı hoşluklarla keşfedilmeyi bekliyor. Tanınan özelliklerin yanı sıra şifalı suları ve çamur banyoları ile ziyaretçilerin beğenisini toplayan ilçe turizm alanında da alternatif potansiyele sahip. 

Susurluk ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ilıcaboğazı köyünde bulunan şifalı çamurlu suyun ortopedik ağrı ve sorunlara, eklem ağrılarında, romatizma, kireçlenme, bel fıtığı, çocuk felci, kırık çıkık sonrası hareketsizlikler üzere rahatsızlıklarda tedaviyi destekleyici özelliklere sahip olduğu belirtiliyor. Su sıcaklığı 45 derece hafif kükürt kokulu bir yapıdadır. Kaplıca bölgesinin birinci kere Cenevizliler tarafından işletildiği de rivayetler ortasında yer almakta. 

Banyo kürü uygulandığında romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, felçler ve ankilozlar ile bayan hastalıklarına uygun geldiği bilinmektedir. Çamur kürü uygulandığında bütün romatizma çeşitleri, nevralji, nefrit, polinefrit, kırık ve çıkıktan sonraki hareketsizliklerde ve bayan hastalarına yeterli geldiği bilinmekte. 

“TESİS İÇERİSİNDE TIPKI VAKİTTE TARİHİ TÜRK HAMAMI DA BULUNUYOR”

Yıllardan bu yana tedavi emelli tesisleri tercih eden Ayşe Süratli, “Ağrılara çok güzel geliyor. Benim bilhassa ayaklarımın altı sabah kalktığımda çok acıyor. Lakin burada bataklara girdiğimde bir sene çok rahat yürüyorum. Bir hafta bir girmeyle bir sene çok rahatlıyorum. Onun için geliyorum. Her tarafıma çamur sürüyorum. Her sıkıntıya yeterli. Öbür termallere de gittim. Lakin buradaki üzere şifa bulamadım. Sonra burada içme suyu var. O da birçok hastalığa uygun geliyor. Bağırsak hastalıklarına âlâ geliyor. O da kaynar su, elini sokamıyorsun ancak bardağa dolduruyorsun, direk dikip içiyorsun” dedi.

Ağrıları birinci başta tetiklediğini lakin nizamlı tedavide çok rahatladığını belirten Zülbiye hanım ise, “Buraya şifa için geliyoruz. Bütün yıllardan beri biliyoruz buranın çok şifalı olduğunu, bu köylüyüz esasen. Herkes buraya gelsin romatizma, bel fıtığı, siyatik artık aklına gelen her şeye âlâ geliyor. Burada otellerimiz hoş, pak bakımlı. Diğer termallere de gittim bu türlü şifa bulamadım. Suya girdiğinde çabucak bir şey fark etmiyorsun. Birtakım ağrı yerleri birinci başta biraz daha fazla ağrıyor. Lakin bir hafta sonra hiçbir şeyin kalmıyor” diye konuştu. 

   

   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir