Gündem

Bakan Varank: Türkiye’de eylül ayı teknoloji ayı

Varank, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde düzenlenen, Tuz Gölü’nün Aksaray bölgesinde başlayan TEKNOFEST 2021 Roket Yarışları’nda, grupları ziyaret etti, lise ve üniversite öğrencileriyle sohbet etti.

Öğrencilerden, geliştirdikleri roketlere ait bilgi alan Varank, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, TEKNOFEST’in, dünyanın en büyük uzay, havacılık ve teknoloji şenliği olduğunu söyledi.

TEKNOFEST kapsamında farklı teknoloji müsabakaları düzenlediklerini hatırlatan Varank, “Türkiye’nin farklı vilayetlerinde farklı kategorilerde müsabakalarla, gençlerimizin içindeki teknoloji ateşini, bilim ateşini tutuşturmaya çalışıyoruz. Bugün de o müsabakaların en eğlencelilerinden, en heyecanlılarından biri olan roket yarışları için tekrar Aksaray’dayız.” dedi.

Bu yıl roket yarışlarının 4’üncüsünü düzenlemekten onur duyduklarını söz eden Varank, şunları kaydetti:

“Daha evvel Türkiye’de bu türlü bir müsabaka düzenlenmiyordu. Artık liselerden başlayarak, ülkemizde gençler kadrolarını kurup bu yarışlara katılmaya başladılar. Bugün burada yarın atış yapacak öğrencilerimizi ziyaret ettik. Yarın yüksek irtifa atışları olacak. Yani buradaki gençlerimiz kendi tasarlayıp, geliştirip, ürettikleri roketlerini 6 kilometre irtifaya ulaştırmaya çalışacak. Biz artık eylül ayının teknolojiyle anılmasını istiyoruz. Türkiye’de eylül ayı teknoloji ayı diyoruz. İnşallah 21-26 Eylül tarihleri ortasında hem TEKNOFEST’in son şovlarının olacağı İstanbul’daki büyük organizasyonumuzu gerçekleştireceğiz hem de bu tıp teknoloji yarışlarında dereceye giren öğrencilerimize mükafatlarını vereceğiz.”

– “Gençlere yatırım yapıyoruz”

Varank, TEKNOFEST’in Türkiye için kıymetli bir şenlik olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Biz gençlerimizin içerisindeki coşkuyu, heyecanı, gençlerimizin ekipler kurarak, bu işlere emek vermesini hakikaten önemsiyoruz. Onların heyecanı bizi daha da çok heyecanlandırıyor. Biz biliyoruz ki; bu yarışlara katılan gençlerimiz, gelecekte Türkiye’nin en değerli roketçileri olacak, uzay alanında çalışan en kıymetli bilim insanları ve mühendisleri olacak. Biz bu ışığı görebiliyoruz. Gençlerimizin de o azme sahip olduğunu esasen kendilerinden dinliyoruz. İnşallah bu yarışları kendimizi de geliştirerek, her sene üzerine daha fazla katarak yapmaya devam edeceğiz. Zira biz şunun farkındayız; en değerli yatırım beşere yatırımdır. Biz de burada gençlere yatırım yapıyoruz.”

Bakan Varank’a, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Türkiye Teknoloji Ekibi Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Lideri ve TEKNOFEST İdare Konseyi Lideri Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş eşlik etti.

Kaynak: Memurlar

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu