Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

Aspirin: ABD’li uzmanlara göre 60 yaş üstü kişilerin her gün aspirin kullanması iç kanama riskini artırıyor

Science Photo Library

ABD’de hastalıkları tedbire konusunda istekli uzmanlardan oluşan bir heyet, 60 yaş üstü bireylerin her gün düşük dozda aspirin kullanmasının, iç kanama riskini artırdığı ikazında bulundu.

ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücü isimli konseye nazaran bu nedenle 60 yaş üstü bireyler için kalp krizi ve inme riskini azaltma umuduyla her gün düşük dozda aspirin kullanmanın ziyanları, faydalarından daha fazla.

Heyet ayrıyeten düşük dozda aspirin kullanımının, kalın bağırsak kanserinden vefat ihtimalini azalttığı yolunda da kâfi delil olmadığını açıkladı.

Tıpkı konsey 2016 yılında ise birinci kalp krizi ve inme olaylarını önlemede düşük doz aspirin kullanılmasının faydalı olduğu istikametinde tavsiyede bulunmuştu.

Getty Images

Heyet üyelerinden Tufts Üniversitesi Tıp Merkezi Uzmanı Dr. John Wong, yaşı kaç olursa olsun yetişkinlerin aspirin kullanmaya başlama ya da aspirin kullanmayı bırakma konusunda tabiplerine istişareleri gerektiğini söyledi.

ABD Önleyici Hizmetler Misyon Gücü, tıbbi araştırmaları ve literatürü inceleyip halk sıhhatini müdafaaya yönelik tertipli tavsiyeler yayımlıyor.

Tavsiyeler bilhassa yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite üzere kalp krizi ve inme riskini yükselten sıhhat problemleri olan şahısları amaç alıyor.

Aspirin en çok ağrı kesici olarak biliniyor. Kan sulandırıcı özelliği, kan pıhtılaşması riskini azaltıyor.

Fakat düşük dozda aspirin kullanımı bile kimi riskleri beraberinde getiriyor. Aspirin kullanımının sindirim sisteminde yol açabileceği kanama ya da ülserler, hayati tehlikeye yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir