Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

ALES sonuçları açıklandı: ALES/2 sınav sonuçları sorgulama sayfası…

ÖSYM tarafından düzenlenen ALES sonuçları erişime açıldı. ALES sonuçlarına adaylar tarafından https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ulaşılabiliyor. ÖSYM tarafından daha evvel verilen tarihine nazaran ALES sonuçları 14 Ekim’de açıklanması bekleniyordu.

Akademik meslek maksadına bir adım daha yaklaşmak isteyen adayların girdiği ALES akabinde sonuçları bekleyen adaylar için ÖSYM sonuçların açıklandığını duyurdu. İşte ALES imtihan sonuçları…

ALES SONUÇLARI SORGULAMA SAYFASI

ALES SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Adaylar imtihan sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden yahut taşınabilir uygulamalarından öğrenebilecek. Adaylara sonuç evrakı gönderilmeyecek.

ALES NASIL BİR İMTİHAN?

Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Takımları Hakkında Kanun Kararında Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Unsur 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim vazifelisi, okutman, araştırma vazifelisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı takımlarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan imtihan sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir