Gündem

Akşener’in açıklaması gündemdeyken yakınındaki isimler konuştu: Angela Merkel olmak istiyor

Meral Akşener’in, “Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim, Başbakanlığa adayım…” istikametindeki açıklaması kulisleri hareketlendirdi. Kelam konusu açıklamanın akabinde Habertürk müellifi Muharrem Sarıkaya, Akşener’e yakın olduğunu öne sürdüğü isimle yaptığı görüşmeyi aktardı.

Sarıkaya,” (Akşener’in) kelamlarının çabucak akabinde kendisine çok yakın bir ismi aradım. İsminin yazılmasını istemediği için veremeyeceğim Akşener’e çok yakın isim, bu açıklamanın ‘Millet İttifakı içinde yürütülen bir dizi politik satrancın eseri olduğunu’ söyledi. Kılıçdaroğlu’nun da bu durumdan daha evvelce bilgi sahibi olduğunu da kelamlarına ekledi” tabirlerini kullandı.

Misal cümleyi CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da lisana getirdiğini belirten Sarıkaya şunları aktardı:

“CHP başkanı lisana getirmiş, ‘Ben icraya talibim…’ demişti.

Lakin bunların yazılmamasını istemişti…

Birebir cümleyi 2018 Nisan’ında da Kılıçdaroğlu’nun aday olmayacağını Küme Başkanvekili Engin Özkoç da emsal bir cümle ile şöyle açıklamıştı:

‘CHP Genel Lideri, Başbakanlığa taliptir, parlamenter sisteme taliptir; demokrasiyle yönetmeye, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetmeye taliptir…’

Akşener’e yakın isme bunu anımsattığımda, ‘Aslında her ikisi de uzun müddettir birebir şeyi söylüyor…’ dedi.

Kılıçdaroğlu’nun bir mühlet evvel tanımladığı Cumhurbaşkanı profiline ait kelamlarına dün Akşener’in de, ‘Sayın Kılıçdaroğlu’nun (Cumhurbaşkanı) profil anlatımına katılıyorum’ diye dayanak verdiğini anımsattı.”

‘CHP AÇIKLAMADAN MUTLU’

Akşener’in bu taraftaki açıklamasının CHP topluluğunda memnuniyetle karşılandığını öne süren Sarıkaya, “İYİ Parti önderinin açıklaması Kılıçdaroğlu üzerindeki HDP baskısını kaldırdığı, adaylık konusunda da tartışmayı bertaraf ettiği için CHP’de de memnuniyet yaratmış” dedi.

Sarıkaya’nın hususa ait değerlendirmesi şu biçimde:

“Hatay’da CHP’li Büyükşehir Belediye liderleri ile toplantıda olan Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, ‘Aday kim olacak Kemal Kılıçdaroğlu mu, yoksa Meral Akşener mi tartışmasını Meral Hanım kendi açısından bitirmiş oldu’ dedi. Kılıçdaroğlu açısından durumun ne olduğunu sordum, CHP başkanının bu bahiste yakın geçmişteki açıklamasına işaret etti. Buna ittifak bileşenlerinin karar vereceğini söyledi.”

AKŞENER’İN AÇIKLAMASINDA 5 GAYE VAR

“Görünen şu ki Akşener açıklamasıyla bir taşla 5 amaç vurmak istedi” diyen Muharrem Sarıkaya şunları sıraladı:

“1- İttifak içinde en kıymetli kırılgan hassas nokta olarak görülen adaylık tartışmasını sonlandırdı.

2- CHP ve DÜZGÜN Parti’nin 2018’in bilakis ortak aday çıkarmasının kolay olacağını gösterdi.

3- Parlamenter sistemin kendisi için ne kadar değerli olduğunu ilan etti.

4- Millet İttifakı’na olan bağını ve bu yapının kendisi için de değerini sergiledi. Dinamik bir halde devam ettiğini gösterdi.

5- Ülke çıkarlarının kendi çıkarlarının önüne geldiği bildirisini bu mevzuda hassas olan sağ sosyolojik tabanına gösterdi.”

“MERKEL OLMAK İSTİYOR”

Akşener’in aktifliğini yitirmesi için uğraştığı bir Cumhurbaşkanlığı yerine, aktifliğini parlamenter sistem ile üst taşımak için çabaladığı Başbakanlığa talip olduğunu öne süren Sarıkaya, “İdeolojik olarak ayrışmakla birlikte siyaseten bir arada olduklarıyla gösterdiği ahenk ile de toplumda bir müddettir arzulanan kutuplaşma aksisi duruş sergiliyor” dedi.

Yakınındaki isimler, ‘Akşener, Almanya şansölyesi Angela Merkel olmak istiyor’ dediği öne sürüldü.

Sarıkaya, şunları söyledi:

“Yakın etrafında bir müddettir lisana getirildiği üzere bu pazar günü prestijiyle Başbakanlık vazifesini bırakacak olan Angela Merkel’in siyasetteki kimliğini Türkiye’de hayata geçirmeyi hedefliyor.

Merkez sağı tekrar bir ortaya toplayıp, ona önderlik etmenin bir birlik içinde iktidarda taşıyıp uzun mühlet orada kalmanın yolunu arıyor.

En yakınındakilerin de söylediği üzere, ‘Angela Merkel olmak istiyor…”

Kaynak: Cumhuriyet

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu