Ekonomi

ABD medyası BAE Prensi’nin Türkiye ziyaretini yorumladı: Kur krizi karşısında can yeleği tesiri yaratabilir

Abu Dabi Veliaht Prensi Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın dün Ankara’ya yaptığı ziyaret milletlerarası basının gündeminde.

ABD merkezli CNN International, Al Nahyan’ın Türkiye’ye gelişini, “Veliaht Prens’in Türkiye ziyareti ABD sonrası Orta Doğu’yla ilgili ne anlatıyor” başlıklı bir tahlil haber le okuyucularına duyurdu. İdeolojik olarak karşı saflarda yer alan iki bölgesel gücün bir ortaya geldiğine dikkat çekilen haber de, Veliaht Prens Al Nahyan’ın yaklaşık 10 yıl sonra birinci defa Ankara’yı ziyaret ettiği belirtildi.

CAN YELEĞİ TESİRİ

Karşılama merasiminden saatler sonra, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Türkiye için 10 milyar dolarlık yatırım fonu açıkladığını vurgulayan haber, bu atılımın Türkiye’nin sallantıda olan iktisadı için kur krizi karşısında bir can yeleği tesiri yaratabileceğini aktardı.

BÖLGEDE DEĞİŞİM TESİRİ YARATACAK

Haber de, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri ortasındaki rekabetin, bölgedeki en ölümcül savaş alanlarında, Orta Doğu’nun tekrar şekillenmesinde rol oynadığı belirtildi. İki ülke münasebetleri ortasındaki yumuşamanın, bölge için de misal bir değişim tesiri yaratabileceği savunuldu.

İKİ ÜLKEYİ PROBLEMLER YAKLAŞTIRDI

Ekonomik problemler, bölgedeki istikrarsızlık ve pandeminin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdığı belirtilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın misyonda kalmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelecek yatırıma ziyadesiyle muhtaçlık duyduğu öne sürüldü.

BAE LİDERLİĞE SOYUNDU

Haber de, ABD liderlerinin Orta Doğu’dan fazla Asya’ya daha fazla odaklanmaya başladığı söz edilirken, bölgedeki kilit başkanların kendilerini korumak için daha fazla efor göstermeye gereksinim duyduğu vurgulandı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin bu kapsamda bölgenin daha inançlı olması için liderliğe soyunduğu belirtildi.

İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler. com

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu