Dünya

ABD Çin, Japonya, Pakistan ve Singapur’dan 27 kişi ve kuruluşu kara listeye aldı

Bakanlıktan yapılan açıklamada; ulusal güvenliğe yahut dış siyaset çıkarlarına ters faaliyetlerde bulunan 27 yabancı kişi ve kuruluşun kara listeye alındığı bildirildi.

Kelam konusu kişi ve kuruluşların Çin, Japonya, Pakistan ve Singapur’da bulunduğu belirtilen açıklamada, Rusya merkezli bir kuruluşun da “Askeri Son Kullanıcı” listesine eklendiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, global ticaretin, ulusal güvenlik riskleri yerine barışı, refahı ve yeterli fiyatlı işleri desteklemesi gerektiğini belirtti.

Ticaret Bakanlığının ABD’nin ulusal güvenliğini korumak için ihracat denetimlerini faal bir biçimde kullanmaya kararlı olduğunu söz eden Raimondo, “Bugün aldığımız kararlar, Amerikan teknolojilerinin Çin’in ve Rusya’nın askeri gelişimine yönlendirilmesini engellemeye ve Pakistan’ın korunaksız nükleer faaliyetleri yahut balistik füze programı üzere nükleer silahların yayılmasını tedbire faaliyetlerine yardımcı olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu