Seyahat

48 odalı tarihi han 5 asırdır konuklarını ağırlıyor

Sivas’ta bulunan ve mimarisiyle Türkiye’de sayılı tarihi eserler ortasında yer alan Behrampaşa Hanı 5 asır öncesinde olduğu üzere bugün de konuklarını ağırlıyor. Sivas kent merkezi Paşabey Mahallesinde bulunan Tarihi Behrampaşa Hanı Osmanlı periyodunda Sağır Behrampaşa tarafından yaptırıldı.

Elde edilen kaynaklara nazaran 1576 yılında yaptırılan ve uzun mühlet atıl durumda kalan eser günümüzde, beş asır öncesinde de olduğu üzere han konseptinde kullanılıyor. 2015 yılında Duman kardeşler tarafından  aslına uygun olarak restore edilen Behrampaşa Hanı şimdilerde konukların büyük beğenisini topluyor. 48 odalı 95 yataklı otelde Türk hamamı, kafe, restoran, sıpa merkezi üzere kısımlarda bulunuyor. Behrampaşa hanının girişinde özgün ferman ve tuğra bulunuyor. 

“TÜRKİYE’DE TEK”

Hanla ilgili açıklama yapan Tarihi Behrampaşa Turizm A.Ş. İşletme Müdürü Sait Kepenek, “Böyle bir bina Türkiye’de tek. Emsali yok. Bunu yine Sivas halkına bir ikram halinde oluşmuştur. Bina şu anda birinci yapıldığı tarihteki üzere, şu anki tabiriyle otel hizmeti, restoran ve kafe olarak hizmet vermektedir. Behrampaşa o zamanki beylerbeyi, Osmanlı periyodunda Sivas’ın eski valisi diyelim. Yasal Sultan Süleyman, 2.ci Selim vaktinde yapılan bir bina. 1573 yılında başlanıyor, 3 yıl üzere bir müddette yapılabiliyor. Birinci hizmet alanı han. Daha sonra garnizon, talebe yurdu, askeriye, karakol, terminal üzere hizmetler vermiş. En son çalışmalarda biraz pahası kaybedilmiş. Çok fazla deformasyon oluşmuş. Ecdadımızın bu türlü bir tarihi yok olma evresine gelmiş.  Şu anda tarihi Behrampaşa hanı olarak aslına uygun olarak restore edilmiş çağımıza uydurularak en hoş biçimde yapılmıştır. Osmanlı ecdadından gelen bu bina herkesin hizmetine açık bir formda faaliyetini sürdürüyor’’ dedi.

48 ODALI 95 YATAKLI OTEL

Tarihi Behrampaşa Hanı İşletme sahibi Sinan Duman, bugün otel olarak kullanılan binanın kervansaray olarak inşa edildiğini belirtip, “Burası ecdadımızın o devir ipek yolu üzerinde 1 günlük uzaklık uzaklığında kervansaray otel olarak yapmışlar. Günümüzde de biz 2015 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğünde yapı işleri olarak alarak aslına uygun olarak onarımını yaptık. Günümüzde de 48 odalı 95 yataklı Turizm Kültür Bakanlığından alınan ‘Özel Konaklama Tesis’ dokümanlı bir yer haline getirdik. Otelin yanı sıra içeride yaklaşık bin metrekareye yakın kafe alanı var. 600 metrekare restoran alanı var. Tarihi Türk hamamı ve sıpa merkezi, konferans salonu var’’ halinde konuştu. 

 

                 

                       

Kaynak site : haber 7

Not: Bu içerik özgünleştirilip yazılmıştır.

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu