Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

250 milyon değerinde 150 metre yükseklikte bir dev yapıt: Dubai Frame

Dubai gezisi planlayan herkesin birinci olarak görmek istediği yarım gününü ayırdığı bir dev yapıt bulunuyor. Üretiminde 250 milyon harcanan ve 10 yıl süren inşasından sonra 150 metre yükseklikte bir boş çerçeve ortaya çıkmış. Bu boş üzere görünen çerçevenin içerisinde aslında tüm Dubai görünümü yer alıyor. Dubai Frame yani Türkçe ismi Dubai Çerçevesi herkesin ilgi odağı olan bir yapı. Biz de bu dev yapıyı daha yakından inceledik ve ayrıntılı bilgiyi haberimizde verdik. 

 

 

 

Dubai Frame – Dubai Çerçevesi 

10 yılda üretimi tamamlanan bu çerçeve tüm turistlerin ilgi odağı olan bir yapıt. Her geçen gün mega yapılarına bir yenisini ekleyen Dubai Frame ile bu mevzudaki marifetini yeniden kanıtladı. Yüksek mega boyuttaki gökdelenlerini içine alan bir boş çerçeve üretimi ile çok konuşuldu. Bu çerçeve bakıldığında boş görünüyor lakin karşısına geçtiğinizde size muazzam bir Dubai fotoğrafı sunuyor. 

Çerçevenin üst katında ise bu görüntüyü izleyebiliyorsunuz. Burada camdan taban bulunuyor ve bu taban 150 metre yükseklikten aşağı bakanları biraz heyecanlandırıyor. 

Altın rengindeki parlak, mega yapı 2020 Expo motifleriyle bezenirken içerisindeki cam tabanda 93 metre olarak bulunuyor. Burada yürümek isteyen herkes keyifle yürürken fotoğraf çekilmeyi de ihmal etmiyor. 

Petrol zengini olan BAE bu halde mega yapılarına yapılan harcamaları ile gündem oluyor. Kimi şahıslar bu harcamaları gereksiz bulurken onlara  nazaran ise zenginliğin ve ihtişamın gösterisi olduğu için bu mega yapılar altınla bezenerek daha gösterişli hale getiriliyor ve tüm dünyaya zenginliklerini kanıtlamış oluyorlar. Bir manada başarılı oluyorlar diyebiliriz. Dünyanın dört bir yanından bu mega yapıdaki çerçeveyi görmek üzere herkes Dubai’ye akın ediyor. altın kaplama olması bir yana tıpkı vakitte da en üst noktasındaki Dubai görünümünı görmek isteyenlerin sayısı bir epey fazla. 

Zabeel Park’ta bulunan devasa dikdörtgen yapı Dubai Frame’in ortasından görünen Dubai görünümü adeta fotoğraf üzere.

Bu dev çerçeve bir tarafta Dubai görüntüsü barındırırken bir yanda ise çağdaş yükselen Dubai’yi gösteriyor. Bir fotoğraf çerçevesi vazifesi üstlenen bu yapı Ocak 2018 yılında açıldı. açıldığından beri de toplumsal medyanın en çok paylaşılan gönderilerinden biri olmayı başardı. Ziyarete giden bütün turistler burayı toplumsal medyasında büyük bir keyifle paylaşıyor. 

Dubai Frame Giriş Fiyatı Ne Kadar?

Dubai Frame giriş fiyatı yetişkinler için ve çocuklar için başka ayrı isteniyor. 12 yaşına kadar olan şahıslar için fiyat 50 AED istenirken yetişkinler için ise 100 AED fiyat isteniyor. Bu para bizim para ünitemize nazaran yaklaşık çocuklar 78 TL iken yetişkinler için ise 150 TL olarak belirleniyor. 

Dubai Frame’de Seyahat Ne Kadar Sürer?

Bu mega yapıyı gezmek için mühlet genel olarak 1,5 ile 2 saat ortasında oluyor. Bu mühlet sizin gezme suratınıza nazaran de değişiklik gösterebilir. Fakat her yerini bütün ayrıntıları ile gezmek isterseniz burası için ayrılması gereken müddet budur. 

Dubai Frame Projesi Çalıntı Mı?

Fernando Donis bu mega yapıyı tasarladı ve Dubai Hükümeti tarafından yapılan bir yarışta birinci seçildi. Daha sonra ise kentin ortasına inşa edildi. Lakin tasarımcıya bu proje için bir fiyat ödenmediği söyleniyor. 

926 teklif ortasından seçilen bu tasarım Dubai’nin yeni yüzünü yansıtacaktı. Bir amblem yapılması istenen şahıslar bu halde dizaynlarını sundular. Donis’in tasarımı seçildi ve bunun için de 100 bin Dolar mükafatı aldı. Donis’e nazaran, yapıyı tasarlarken Dubai’yi amblemlerle dolu bir kent olarak gördü ve bir tane daha eklemek yerine, hepsini çerçevelemeyi önerdi: kenti çerçevelemek.

Fakat Aralık 2016’da mimar Donis bir dava açarak  o sırada imal kademesinde olan tasarımı için bir mukavele yapılmadığını ve tazminat almadığını belirtti. 

Projenin sahibine hakkı olan fiyat ödendi mi bilinme< fakat bilinen bir şey var ki bu mega yapı bütün turistlerin büyük ilgisini topluyor ve buraya her yerden ziyaretçiler akın ediyor. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir