Teknoloji

2025-yilinda-hangi-uygulamalar-daha-cok-kazandiracak

Taşınabilir uygulamalar birçok alanda masaüstü uygulamaların yerini alalı çok oldu. Hâl bu türlü olunca taşınabilir uygulamaların “sektörleşmesi”, gelir açısından da büyük bir beklenti oluşmasına neden oldu, olmaya da devam ediyor.

Muhtaçlıkları kavrayarak yeni bir uygulama tasarlamak isteyenlerin sayısı artarken SensorTower’ın araştırması taşınabilir uygulamalar konusunda önümüzdeki beş yılın iddialarını ortaya koyuyor. Sonuncu soru şu: Apple Store ve Google Play’de hangi uygulamalar daha fazla gelir kaynağı olacak, hangileri düşüşe geçecek?

App Store’da uygulamalar, 2023 itibariyle oyunları geride bırakacak! 2025’te ise iki kategori ortasındaki fark büyüyecek, neredeyse 30 milyar dolara ulaşacak.

Uygulamaların sağlayacağı karları tartışırken bakılması gereken birinci nokta, kullanıcıların eğilimleri. Kullanıcıların taşınabilir uygulamalarda harcamalarının nasıl değişeceğini inceleyen rapora nazaran önümüzdeki yıldan itibaren oyun dışı uygulamaların hissesi artışa geçecek. 2024’ten sonra ise oyunlara yapılan harcamaların oranı gözle görülür biçimde azalacak ve oyun dışı uygulamaların gelirleri başa geçecek. Bu türlü bir eğilimin gerisinde ne var? Son yıllarda oyun dışı uygulamaların gelirleri gitgide artıyor ve oyunlar ortasındaki rekabet de en üst düzeyde, yani oyun konusunda uygulamalar hacmini tamamlamaya yakın üzere görünüyor.

iOS ve iPadOS kullanıcıları, artık uygulamalara daha fazla harcama yapmaya başlayacak:

Oyunların hissesi 2021 itibariyle %61 düzeyinde lakin bunun gitgide azalacağı beklentisinin altında öteki uygulamaların yaptığı ataklar da var. 2025’te taşınabilir uygulama pazarının App Store tarafında %58 oranında oyun dışı uygulamaların baskınlığı bekleniyor. İndirilme ve gelir beklentisi açısından sabit ilerleyen fotoğraf ve görüntü uygulamaları da TikTok ve YouTube’un tesiriyle birden fazla kişi için beklenmeyen düzeyde yükselecek.

2025 yılında App Store’da en fazla para kazandırması beklenen kategoriler şöyle:

 • Oyunlar %42
 • Uygulamalar: %58
  • Fotoğraf/Video uygulamaları %13
  • Cümbüş uygulamaları %11
  • Toplumsal medya uygulamaları %7
  • Kitap uygulamaları %4
  • Müzik uygulamaları %4
  • Öbür uygulamalar %19

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Apple App Store için beklentiler teker teker kategoriler açısından bakıldığında oyunların liderliği tarafında, lakin oyunlar ve uygulamaları farklı değerlendirdiğimizde görüntü değişiyor. Oyun dışı uygulamalar çıkar açısından %58’lik bir hisseye sahip olacak.

Kitap okuma uygulamalarının listede yer alması beklentilerin dışında üzere dursa da taşınabilir okuma tecrübesinin yeri sağlamlaşacak üzere görünüyor. Apple App Store’da çok daha yaygın kullanılan toplumsal medya uygulamalarından neredeyse iki kat daha büyük hisseye sahip fotoğraf/video uygulamalarının pozisyonu bize ne söylüyor?

Google Play’de oyunların tek başına iktidarı değişmeyecek, yalnızca gelirdeki hissesi azalacak:

Android kullanıcılarıyla iPhone kullanıcıları ortasında taşınabilir uygulama harcama davranışları varsayım edilenden çok daha fazla farklılaşıyor. 2025 yılında 85 milyar dolarlık bir sanal pazardan bahsediyor olacağız ve bunun 60 milyar dolarında oyunlardan bahsedilecek. Enteresan olan, oyun dışı uygulamaların da büyük bir sıçrama yaşayacak olması. 2018’de yalnızca 3 milyar dolarlık bir harcama yapılan oyun dışı uygulamalardaki yükseliş oyunlarda olandan çok daha fazla. Tekrar de birincilik için çok uzakta.

2025’te Google Play Store’da en fazla para kazandırması beklenen uygulama kategorileri:

 • Oyunlar %71
 • Uygulamalar: %29
  • Toplumsal medya uygulamaları %5
  • Cümbüş uygulamaları %4
  • Çizgi roman uygulamaları %4
  • Verimlilik uygulamaları %2
  • Sıhhat ve spor uygulamaları %2
  • Öbür uygulamalar %13

2025’te de Android kullanıcıları tarafından en fazla gelir aktarılan cins oyunlar olmaya devam edecek. Koronavirüs salgını sonrasında bol bol başvurulan verimlilik ve sıhhat uygulamalarının kazandığı kullanıcılarda süreklilik bekleniyor, bunun yanında toplumsal medya uygulamalarının gelirleri Google Play Store için çok yüksek düzeylerde olmayacak.

Play Store’da oyunların hissesi App Store’dan yüksek, bunu grafiklerden de anlamak mümkün lakin ortadaki makas gitgide kapanacak. Bugün başka uygulama çeşitlerinin oyunlar karşısındaki cılız hissesini aşan ve 1 milyar dolarlık gelire sahip olan yalnızca toplumsal medya uygulamaları. 2025’te gelirlerini üçe katlaması bekleniyor.

Grafikte sizin de dikkatinizi çekmiş olabilir, “diğer” kategorisi altında sizce hangi uygulamalar var ve bu uygulamaların getirisi beklenmedik düzeyde yüksek olabilir mi?

Sonuç olarak, 4 yıl sonra kullanıcı davranışlarında büyük bir değişim olacak:

App Store’da oyunların yerini uygulamalara kaptıracak olması, ortadaki farkın her yıl artacağına dair gösterge uygulama geliştiricileri için değerli bir sinyal. Google Play Store’da oyunların hala önder pozisyonda kalacağını da düşününce uygulama geliştirmek için uygun mecra Apple’da olacak üzere görünüyor.

Bilinenler ışığında tüm bu iddialar olağan durum sürerse gerçekleşebilir. Bir buçuk yılı aşkın süren koronavirüs salgınında değişen alışkanlıkları denkleme dahil edince beklentileri aşacak yesyeni bir dalganın ortaya çıkmayacağının garantisi de yok.

Kaynak: Webtekno

Yazar

Yazarım yazarım hiç durmadan hep yazarım, yazardır benim adım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu