Haberom

Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler

18 yaş altı aşılama yapılıyor mu? 15 yaş altı aşı oluyor mu?

Corona virüs salgını ile çabada en tesirli silah olarak görülen aşılama 18 yaş altındakilere de uygulanabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere aşı hakkı tanımlandığı duyurmuştu. 18 yaş altı aşılama yüzde 32,9 düzeyinde bulunuyor.

Sıhhat Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu takvim doğrultusunda başlayan aşı çalışmaları tüm süratiyle devam ederken 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere aşı hakkı tanımlandığı duyuruldu. 15 yaş için e Nabız web sayfasından girerek veliler çocukları için aşı talebinde bulunabilecek.

12 YAŞ AŞI OLABİLİYOR MU?

Aşı hususlarına değinen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, şunları söyledi:

* 18 yaş ve üstü üniversite öğrencileri için tanımladık. 15 yaş ve üstü için de tercihe bırakmıştık. 12 yaş üstü kronik hastalığı, ek hastalığı olan çocuklarımız için de ayrıyeten tanımlama yaptık.

* Bugün gündeme gelen mevzulardan bir tanesi, 12 yaş üzeri mecburî değil, 15 yaş üzeri yapıldığı üzere tercihe bırakarak devam edilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

* Yani aşının zarurî olarak yapılmasını çocuklarda değil, ek hastalığı olanlar için önemsiyoruz, tanımladık ve değerli görüyoruz. Lakin 12 yaş üstü de 15 yaş üstü olduğu üzere tercihe bağlı yapılabilir.

18 YAŞ ALTINDA İKİNCİ DOZ AŞILANMA ORANI YÜZDE 32,9

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentteki son aşılanma durumunu açıkladı. Vali Yerlikaya, ikinci doz koronavirüs aşısı yaptıran 65 yaş üstü vatandaşların oranının yüzde 89.7’ye ulaştığını söyledi. Yerlikaya, 18 yaş altında ise ikinci doz aşılama oranının yüzde 32,9 olduğunu bildirdi.
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya paylaşımında, “Hedef 3. dozda 1. doz oranını yakalamak. 18 yaş altı gençlerimizin aşı oranları 1. doz yüzde 50,1, 2. doz yüzde 32,9. Sevgili gençler, aşıda 65 yaş üstü büyüklerimizi örnek alalım” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir